3M™ High Strength Hole Repair Color Changing Spackling Compound CC-32-DT, 32 fl oz, 4/case
3M High Strength Color Changing Wall Repair goes on blue and dries white helping identify when a repaired surface is dry and ready to be sanded and painted. Eliminate the guesswork and reduces the chance of errors. It's ready-to-use formula dried quickly and provides professional-looking repairs.
Special Price
$9.89
Regular Price
$11.63
| UPC | 00068060468246 |
|---|---|
| 3M ID | 7100294884 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
| 3M ID | 7100294884 |
|---|---|
| Keywords | Drywall patch, drywall putty, drywall patch kit, patching drywall, drywall patches,holes in wall,repair drywall,spackle,how to fix hole in walls,painting ceiling,patching drywall,repair stucco,how to patch holes in drywall,how to fix holes in drywall,how to patch drywall,how to repair drywall,patching holes in drywall,drywall repair kit,painting stucco,sheetrock repair,cracks in walls,drywall patch kit,how to fix drywall,patch stucco,patched wall,repairing a hole in drywall,how to repair drywall hole,paint bedroom wall,wall spackling |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Spackling & Patching Fillers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 557.465 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.782 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.465 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.427 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 99.10243836235703 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.228999949888928 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1249990823258336 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.063779527559055 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.69488188976378 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.679921259842519 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1623.998 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 510.291 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.782 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.465 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.427 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 510.9718250932565 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.281998019499314 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.499996329303334 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8373.328 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2395.874 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2041.164 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.162 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87019.85907908823 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 810.9990915411562 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 648.000317994767 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.354330708661415 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.426 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 293.928 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.152 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |
Write Your Own Review


