3M™ High Strength Hole Repair CC-32-DT, Color Changing Spackling Compound, 32 fl oz, 6/case
3M™ High Strength Color Changing Wall Repair goes on blue and dries white helping identify when a repaired surface is dry and ready to be sanded and painted. Eliminate the guesswork and reduces the chance of errors. It's ready-to-use formula dried quickly and provides professional-looking repairs.
Special Price
$9.89
Regular Price
$11.63
| UPC | 00068060468246 |
|---|---|
| 3M ID | 7100268595 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Strength Color Changing Wall Repair goes on blue and dries white, helping identify when a repaired surface is dry and ready to be sanded and painted. Eliminates the guesswork and reduces the chance of errors. Its ready-to-use formula dries quickly and provides professional-looking repairs.
- APPLIES BLUE, DRIES WHITE so you know it’s ready to sand
- QUICK AND EASY REPAIR for dents, dings and small repairs
- FOR HOLE REPAIRS up to 3” in diameter
- IDEAL FOR USE on drywall, plaster, stucco and wood
- FOR INTERIOR AND EXTERIOR repairs
- LIGHTWEIGHT, HIGH-STRENGTH spackle
- MAKES REPAIRS 3X FASTER than traditional vinyl spackling
- NO CRACKING OR SAGGING
- PRIMER-ENHANCED spackling compound for improved hiding power
- RESISTS paint flashing
- PROFESSIONAL-LOOKING results
- READY-TO-USE spackle
- EASY TO SAND
- Not recommended for structural joints or stress cracks
| 3M ID | 7100268595 |
|---|---|
| Keywords | Drywall patch, drywall putty, drywall patch kit, patching drywall, drywall patches,holes in wall,repair drywall,spackle,how to fix hole in walls,painting ceiling,patching drywall,repair stucco,how to patch holes in drywall,how to fix holes in drywall,how to patch drywall,how to repair drywall,patching holes in drywall,drywall repair kit,painting stucco,sheetrock repair,cracks in walls,drywall patch kit,how to fix drywall,patch stucco,patched wall,repairing a hole in drywall,how to repair drywall hole,paint bedroom wall,wall spackling |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Spackling & Patching Fillers |
| Product Type | simple |
| Product Use | Color Changing Repair |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 557.465 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.782 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.465 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.427 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 99.10243836235703 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.228999949888928 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1249990823258336 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.063779527559055 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.69488188976378 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.679921259842519 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1623.998 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 510.291 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.782 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.465 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.427 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 817.0957286796463 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.114999818008403 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.749994493955002 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.686614173228347 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13389.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3680.902 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3061.746 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.082 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.984 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85128.12301215154 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 741.9988127225332 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 567.0002782454211 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.37007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.395 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 257.187 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.127 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 504 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 504 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


