3M™ High Performance Masking Tape 2693, Tan, 6 mm x 55 m, 7.9 mil, 144/Case
| UPC | 00021200445583 |
|---|---|
| 3M ID | 7010374009 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for High Performance, High Heat Paint Masking
3M™ High Performance Masking Tape 2693 performs very well in large scale paint masking applications, offering some of the best holding power and heat resistance, while still boasting excellent conformability. It provides easy, clean removal, whether warm or cold, from most surfaces without adhesive transfer. 3M™ High Performance Masking Tape 2693 has been laboratory tested on painted steel panels and found to remove cleanly at bake temperatures up to 325ºF / 163ºC for 30 minutes.
3M™ High Performance Masking Tape 2693 is an ideal tape for industrial painting, including two-tone color applications on trucks, buses, trailers, trains, fire trucks, ambulances and airplanes. Balanced construction with a stronger backing gives this tape easy removal properties without slivering, providing user friendly one-piece removal.
Recommended Applications
Industrial paint masking for specialty vehicle, automotive, rail, marine and aerospace paint jobs Paint masking for high temperature paint processes Holding masking film and paper in place in high temperature paint processes
Paint masking for custom, two-tone and multiple color applications
What is Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes from 3M adhere well, resist solvents or water from the paint, and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, can conform to curved and irregular surfaces. The tape hand tears for tool-free application.
A masking tape should specify what surfaces it will stick to and the interval over which it will remove cleanly. A very thin or poorly manufactured tape may demonstrate splintering or shredding, either coming off the roll or when being removed after use. Some masking tapes have the tensile strength for light commercial and industrial applications, including bundling, labeling, sealing, temporary repairs, lane marking, splicing, and surface protection. From wide to narrow, single rolls to bulk, there are many options to choose from when ordering masking tape. The classic crepe paper masking tape is a light tan color, but masking tapes from 3M come in a variety of colors and formulations to meet general and specific applications. From wide to narrow, single rolls to bulk, there are many options to choose from when ordering masking tape. A roll of masking tape is a basic toolbox or supply room item in construction, warehousing, military, marine, shipping, automotive aftermarket, general manufacturing and retail industries.
- INDUSTRIAL PAINT MASKING: Suitable for use with high-solid paints and urethane clear coats used in the transportation industry
- COMES OFF CLEANLY: Peels off cleanly from most surfaces without adhesive transfer, even after 30 minutes of temperatures up to 325 °F (163 °C)
- HEAVY-DUTY BACKING: The user-friendly crepe paper backing holds up around sharp corners and comes off in one piece without slivering
- SERIOUSLY STRONG HOLD: Offers the highest holding power of all 3M masking products
- SMOOTH AND PRECISE APPLICATION: Balanced roll construction offers a controlled unwind that makes dispensing fast, easy, and precise
- READY FOR HARSH CONDITIONS: Made with synthetic rubber adhesive that can withstand demanding conditions
| 3M ID | 7010374009 |
|---|---|
| Part number | 2693 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Masking for Painting, Paint Preparation Masking |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 2693 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 55.729 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 6.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 14.33984757733295 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.12286141409301042 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.11699711791889268 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 234.988 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 53.069 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2064.9400649195 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.692096540336426 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.847726076168346 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33838.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.025 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.642 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.21 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103823.99800232671 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 666.9997557498597 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 606.5137294968167 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1701370.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 275.11 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 130.81 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 5184 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5184 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


