3M™ High Performance Masking Tape 2693, Tan, 12 mm x 55 m, 7.9 mil, Plastic Core, 72 Roll/Case
3M™ High Performance Masking Tape 2693 offers excellent paint masking performance with high solids paints and urethane clear coats used in the transportation industry. This heavy duty, mini-crepe paper features clean removal from most surfaces without adhesive transfer, in bake temperatures up to 325°F (163°C) for 30 minutes.
Special Price
$12.81
Regular Price
$15.07
| UPC | 00021200445576 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123903 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Performance Masking Tape 2693 offers the best holding power, heat resistance, and conformability of all 3M masking tapes. Its synthetic rubber adhesive is formulated with both warm and cold conditions in mind for residue-free removal without adhesive transfer. In laboratory testing, it cleanly peeled off of painted steel panels after 30 minutes at baking temperatures up to 325 °F (163 °C). When the job is done, its strong crepe paper backing helps you remove it all in one piece without slivering. Its cutting-edge adhesive, lab-proven capabilities, and user-friendly backing make 3M™ High Performance Masking Tape 2693 the ideal tape for custom, multi-color paint applications across many demanding industries.
- INDUSTRIAL PAINT MASKING: Suitable for use with high-solid paints and urethane clear coats used in the transportation industry
- COMES OFF CLEANLY: Peels off cleanly from most surfaces without adhesive transfer, even after 30 minutes of temperatures up to 325 °F (163 °C)
- HEAVY-DUTY BACKING: The user-friendly crepe paper backing holds up around sharp corners and comes off in one piece without slivering
- SERIOUSLY STRONG HOLD: Offers the highest holding power of all 3M masking products
- SMOOTH AND PRECISE APPLICATION: Balanced roll construction offers a controlled unwind that makes dispensing fast, easy, and precise
- READY FOR HARSH CONDITIONS: Made with synthetic rubber adhesive that can withstand demanding conditions
| 3M ID | 7000123903 |
|---|---|
| Part number | 2693 |
| Keywords | masking tape blue 1 inch painters 2 wide colored flagging paint painter painting craft white 3 sided heavy duty art rolls painter's 3m scotch pink color colorful dispenser for walls marking thin mounting bulk fine line 1/2 inches labeling strong auto vehicle rail aerospace |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Masking for Painting, Paint Preparation Masking |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 2693 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.472047244 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 112.944 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.199 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.650596104341815 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.24899889740208814 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.23390384631028957 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.47204724409448817 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 174.532 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 106.097 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.199 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2081.03172111856 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.95003738709273 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.8411122083028 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34.102 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8.142 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.639 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.295 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.34 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.34 M |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 515.8816935126135 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 454.71002962417555 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 206.253 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1944 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1944 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


