3M™ High Performance Masking Tape 232, Tan, 72 mm x 55 m, 6.3 mil, 12 Roll/Case
| UPC | 00021200028588 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001267 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Performance Masking Tape 232 conforms well for masking around corners and over irregular surfaces. The rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting, curling, and adhesive transfer when removing from surfaces like EDPM rubber moldings. This tape delivers superior performance as a paint masking tape for demanding applications.
The crepe paper backing tears easily, offers moderate conformability around corners and over irregular surfaces, and lifts off cleanly. The natural rubber adhesive bonds well to paper, metal, wood and painted surfaces with reliable holding power and conformability. Under normal operating conditions, 3M™ High Performance Masking Tape 232 features one piece removal without slivering.
For a similar tape that offers greater elongation and superior sliver resistance,a 3M™ High Performance Green Masking Tape 401+ is recommended.
Recommended Applications
Paint masking Labelling Temporary Holding
Patching
What is Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes from 3M adhere well, resist solvents or water from the paint, and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, can conform to curved and irregular surfaces. The tape hand tears for tool-free application.
- Sticks immediately and resists lifting or curling for paint applications
- Conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Crepe backing is easy to tear, resists slivering, and provides one piece removal
- Manufactured without solvents for minimal environmental impact
| 3M ID | 7000001267 |
|---|---|
| Part number | 232 |
| Keywords | masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 232 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 2.8346 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 631.25 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 72.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 99.67209501348137 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.3916680300420396 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.3227735731092656 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1633.333 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 600.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 227.24857851290506 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.049891756336201 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.9683207193277963 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.543307086614174 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.15748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.15748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3723.937 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1800.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.7 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 3 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 3 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1196.0653842567528 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.700016360504478 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.873282877311185 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.84251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.023622047244094 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.023622047244094 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19600.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7575.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7200.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 73472.58789005766 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1119.948291899178 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1015.8901041479158 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.79527559055118 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.204 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 460.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.96 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

