3M™ High Performance Masking Tape 232, Tan, 3 in x 60 yd, 6.3 mil, 12/Case
| UPC | 00051115176517 |
|---|---|
| 3M ID | 7010312634 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Performance Masking Tape 232 conforms well for masking around corners and over irregular surfaces. The rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting, curling, and adhesive transfer when removing from surfaces like EDPM rubber moldings. This tape delivers superior performance as a paint masking tape for demanding applications.
The crepe paper backing tears easily, offers moderate conformability around corners and over irregular surfaces, and lifts off cleanly. The natural rubber adhesive bonds well to paper, metal, wood and painted surfaces with reliable holding power and conformability. Under normal operating conditions, 3M™ High Performance Masking Tape 232 features one piece removal without slivering.
For a similar tape that offers greater elongation and superior sliver resistance,a 3M™ High Performance Green Masking Tape 401+ is recommended.
Recommended Applications
Paint masking Labelling Temporary Holding
Patching
What is Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes from 3M adhere well, resist solvents or water from the paint, and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, can conform to curved and irregular surfaces. The tape hand tears for tool-free application.
- Sticks immediately and resists lifting or curling for paint applications
- Conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Crepe backing is easy to tear, resists slivering, and provides one piece removal
- Manufactured without solvents for minimal environmental impact
| 3M ID | 7010312634 |
|---|---|
| Part number | 232 |
| Keywords | masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 232 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 647.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.6 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.3 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 82.03812470617068 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.4272726853848974 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.4272726853848974 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.9921259842519685 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1344.364 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 647.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 7.6 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 13.3 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 13.3 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1163.6803883843988 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.086723989647357 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.12771314914314 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19069.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.204 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.769 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1192.7008384201877 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1096.1449814510768 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 497.203 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


