3M™ High Performance Masking Tape 232, Tan, 12 mm x 55 m, 6.3 mil, 72 Roll/Case
| UPC | 00021200028526 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048952 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Performance Masking Tape 232 conforms well for masking around corners and over irregular surfaces. The rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting, curling, and adhesive transfer when removing from surfaces like EDPM rubber moldings. This tape delivers superior performance as a paint masking tape for demanding applications.
The crepe paper backing tears easily, offers moderate conformability around corners and over irregular surfaces, and lifts off cleanly. The natural rubber adhesive bonds well to paper, metal, wood and painted surfaces with reliable holding power and conformability. Under normal operating conditions, 3M™ High Performance Masking Tape 232 features one piece removal without slivering.
For a similar tape that offers greater elongation and superior sliver resistance,a 3M™ High Performance Green Masking Tape 401+ is recommended.
Recommended Applications
Paint masking Labelling Temporary Holding
Patching
What is Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes from 3M adhere well, resist solvents or water from the paint, and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, can conform to curved and irregular surfaces. The tape hand tears for tool-free application.
- Sticks immediately and resists lifting or curling for paint applications
- Conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Crepe backing is easy to tear, resists slivering, and provides one piece removal
- Manufactured without solvents for minimal environmental impact
| 3M ID | 7000048952 |
|---|---|
| Part number | 232 |
| Keywords | masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 232 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.4724 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 110.689 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 12.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 16.615239923393233 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.24402747338981914 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.21439954997479344 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 272.275 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 97.25 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 236.0476531976686 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 4.206419962487464 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.858089588235358 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.740157480314961 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.196850393700787 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.196850393700787 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3868.128 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.75 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 222.0 MM |
| Inner - Metric Length Dimension | 132.0 MM |
| Inner - Metric Width Dimension | 132.0 MM |
| Inner - Item Quantity | 18 |
| Inner - Total Unit Quantity | 18 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1196.298617006683 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.570842296134742 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.436767598185128 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19603.822 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.97 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.002 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.287 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.287 M |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95807.27822872969 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1155.2222538487586 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 987.9531262838482 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.57 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 448.128 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Item Quantity | 4608 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4608 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

