3M™ High Performance Industrial Plastic Adhesive 4693, Light Amber, 55 Gallon (54 Gallon Net), Drum
| UPC | 00021200837623 |
|---|---|
| 3M ID | 7010310264 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Plastic
Our 3M™ High Performance Industrial Plastic Adhesive 4693 bonds to a variety of substrates – including most plastics – for a strong, enduring bond.
Recommended Applications
Bonding most plastics
Repairing plastic parts in large and small assemblies
General industrial
MRO
Speed Up the Bonding Process
With 3M™ High Performance Industrial Plastic Adhesive 4693 you can quickly meet the requirements of your bonding application. This fast drying adhesive forms a durable bond at room temperature that will not yellow when exposed to UV or sunlight.
Applying Your Adhesive
Whether it is being brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. The application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- High performance adhesive forms strong bonds on most plastics, polypropylene (PP), polyethylene (PE) and polyolefin blends (TPO)
- Bonds well to other plastics, such as ABS, PMMA and nylons, polyesters, rigid polystyrene
- Resists weathering, water and cleaning products
- Provides strong, quick drying flexible bonds
- 4693 is best applied with a brush, while 4693H is best applied as beads
| 3M ID | 7010310264 |
|---|---|
| Part number | 4693 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Light Amber |
| Product Number | 4693 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 34.76377953 |
| Base - Customary Length Dimension | 22.99212598 |
| Base - Customary Width Dimension | 22.99212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 184.282 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.883 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.584 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.584 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.018518519 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 18377.42258161682 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 406.2722659995361 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 369.5167976480733 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 34.76377952755905 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.992125984251967 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 22.992125984251967 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 301.152 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 184.282 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 167.61 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.883 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.584 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.584 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 54 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1677.7178152269184 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1478.0671905922932 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 670.44 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


