3M™ High Performance Industrial Plastic Adhesive 4693, Light Amber, 1 Gallon, 4 Can/Case
| UPC | 00021200837609 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046575 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Plastic
Our 3M™ High Performance Industrial Plastic Adhesive 4693 bonds to a variety of substrates – including most plastics – for a strong, enduring bond.
Recommended Applications
Bonding most plastics
Repairing plastic parts in large and small assemblies
General industrial
MRO
Speed Up the Bonding Process
With 3M™ High Performance Industrial Plastic Adhesive 4693 you can quickly meet the requirements of your bonding application. This fast drying adhesive forms a durable bond at room temperature that will not yellow when exposed to UV or sunlight.
Applying Your Adhesive
Whether it is being brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. The application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- High performance adhesive forms strong bonds on most plastics, polypropylene (PP), polyethylene (PE) and polyolefin blends (TPO)
- Bonds well to other plastics, such as ABS, PMMA and nylons, polyesters, rigid polystyrene
- Resists weathering, water and cleaning products
- Provides strong, quick drying flexible bonds
- 4693 is best applied with a brush, while 4693H is best applied as beads
| 3M ID | 7000046575 |
|---|---|
| Part number | 4693 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Amber |
| Product Number | 4693 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 7.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.82007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.818897638 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.466 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.323 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 353.4411655437484 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 7.641222007327857 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 6.8431486182186 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.820078740157481 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.818897637795276 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5791.863 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.104 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.323 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | GALS |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2818.9235118627716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 32.7739198964039 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.3725944728744 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 46193.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.866 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.416 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.229 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.492 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.41 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 837.7565963025348 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 656.9422673489856 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 297.984 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 96 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


