3M™ High Performance Green Masking Tape 401+, 36 mm x 55 m, 16 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
| UPC | 00051115647680 |
|---|---|
| 3M ID | 7000148423 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Performance Green Masking Tape 401+ is designed to deliver sharp paint lines and remove cleanly where surface temperatures can reach up to 250 °F/121 °C for 30 minutes. This green crepe paper tape is ideal for critical paint masking applications in automotive, specialty vehicle, and industrial markets, where strong holding and high temp performance is required.
Using a proprietary solvent-free adhesive, the tape sticks instantly to most surfaces, including metal, rubber, glass, and plastic, as well as EPDM type rubber moldings while removing cleanly in one piece. High-strength crepe-paper backing conforms to irregular surfaces, resists bleed through from most industrial paint systems, improves visibility during the paint masking process, and helps you achieve super-sharp paint lines.
High Performance Green Masking Tape 401+ is an ideal tape for industrial painting, including two-tone color applications on trucks, buses, trailers, trains, fire trucks, ambulances and airplanes. It is easy to tear, which aids in handling, yet strong enough to resist slivering, providing user-friendly, one piece removal. The tape is conformable for easy masking around corners, over contours and irregular surfaces.
- INDUSTRIAL-GRADE MASKING TAPE: Delivers sharp, clean paint lines, ideal for paint baking and fascia painting
- SOLVENT-FREE ADHESIVE: Removes cleanly in one piece for residue free results
- HIGHLY CONFORMABLE CREPE-PAPER BACKING: Remains in place around corners, over contours and irregular surfaces
- STICKS WITH CONFIDENCE: Resists paint bleed-through to help create sharp paint lines
- IDEAL FOR CRITICAL PAINT MASKING APPLICATIONS: Green backing improves visibility and accuracy during paint masking
- HIGH TEMPERATURE PERFORMANCE: Withstands surface temperatures up to 250 °F/121 °C for 30 minutes in paint bake operations
| 3M ID | 7000148423 |
|---|---|
| Part number | 401+ IW |
| Keywords | 3m high performance green masking tape 401 sharp paint lines metal rubber glass plastic industrial strength professional tape color separation hande tearable damage free truck bus trailer train hang tool free construction warehouse military |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Masking for Painting, Paint Preparation Masking, Painting & Depainting |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Green |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Green |
| Product Number | 401+ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.416929134 |
| Base - Customary Length Dimension | 5 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 175.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.599 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 35.42324604334248 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3858089588235358 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3858089588235358 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.4169291338582677 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 580.483 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 175.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.599 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 808.622703859581 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.583003148840445 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.172943341176572 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13250.952 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.986 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.8 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96661.61064605594 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 661.3867865546327 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 592.6025607529509 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.584 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 268.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Item Quantity | 1536 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1536 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

