3M™ High Performance Green Masking Tape 401+, 3 mm x 55 m, 248 Roll/Case
3M™ High Performance Green Masking Tape 401+ is designed to deliver sharp paint lines where surface temperatures can reach up to 250°F/121°C for 30 minutes. This green crepe paper tape is ideal for critical paint masking applications in automotive, specialty vehicle, and industrial markets, where strong holding and high temp performance is required.
Special Price
$4.17
Regular Price
$4.91
| UPC | 00051138964955 |
|---|---|
| 3M ID | 7010373704 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M High Performance Green Masking Tape 401+ was designed to deliver sharp paint lines and is ideal for critical paint masking applications in automotive, specialty vehicle and industrial markets where strong holding and high temp performance is required. The high-strength green crepe paper backing conforms to irregular surfaces, resists bleed-through from most industrial paint systems, improves visibility and accuracy during the paint masking process, and helps achieve super-sharp paint lines. Featuring a proprietary solvent-free adhesive, the tape sticks instantly to most surfaces, including metal, rubber, glass and plastic, while removing cleanly in one piece. Withstands surface temperatures up to 250º F / 121º C for 30 minutes.
- GET A TIGHT SEAL – Provides a tight seal for containment operations such as attaching heavy poly draping and closing cuffs
| 3M ID | 7010373704 |
|---|---|
| Part number | 401+ |
| Keywords | great paint lines |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Masking for Painting, Paint Preparation Masking, Painting & Depainting |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Green |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Green |
| Product Number | 401+ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 28.165 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 3.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.622975781384634 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.06209319614437077 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.055995209972337055 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 75.757 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 25.399 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1146.4943323587433 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.399289013613698 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.886917895025439 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.812992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18787.676 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.985 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.299 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.465 CM |
| Shipper - Item Quantity | 248 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 248 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 248 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88703.99847098907 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 773.9989100786682 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 666.5676497159774 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1453598.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 302.35 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.76 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 11904 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11904 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


