3M™ High Performance Green Masking Tape 401+, 18 mm x 55 m, 48 Roll Roll/Case
| UPC | 00051115647604 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124895 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Performance Green Masking Tape 401+ is designed to deliver sharp paint lines and remove cleanly where surface temperatures can reach up to 250 °F/121 °C for 30 minutes. This green crepe paper tape is ideal for critical paint masking applications in automotive, specialty vehicle, and industrial markets, where strong holding and high temp performance is required.
Using a proprietary solvent-free adhesive, the tape sticks instantly to most surfaces, including metal, rubber, glass, and plastic, as well as EPDM type rubber moldings while removing cleanly in one piece. High-strength crepe-paper backing conforms to irregular surfaces, resists bleed through from most industrial paint systems, improves visibility during the paint masking process, and helps you achieve super-sharp paint lines.
High Performance Green Masking Tape 401+ is an ideal tape for industrial painting, including two-tone color applications on trucks, buses, trailers, trains, fire trucks, ambulances and airplanes. It is easy to tear, which aids in handling, yet strong enough to resist slivering, providing user-friendly, one piece removal. The tape is conformable for easy masking around corners, over contours and irregular surfaces.
- INDUSTRIAL-GRADE MASKING TAPE: Delivers sharp, clean paint lines, ideal for paint baking and fascia painting
- SOLVENT-FREE ADHESIVE: Removes cleanly in one piece for residue free results
- HIGHLY CONFORMABLE CREPE-PAPER BACKING: Remains in place around corners, over contours and irregular surfaces
- STICKS WITH CONFIDENCE: Resists paint bleed-through to help create sharp paint lines
- IDEAL FOR CRITICAL PAINT MASKING APPLICATIONS: Green backing improves visibility and accuracy during paint masking
- HIGH TEMPERATURE PERFORMANCE: Withstands surface temperatures up to 250 °F/121 °C for 30 minutes in paint bake operations
| 3M ID | 7000124895 |
|---|---|
| Part number | 401+ |
| Keywords | 3m high performance green masking tape 401 sharp paint lines metal rubber glass plastic industrial strength professional tape color separation hande tearable damage free truck bus trailer train hang tool free construction warehouse military |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Masking for Painting, Paint Preparation Masking, Painting & Depainting |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Green |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Green |
| Product Number | 401+ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.7086 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 159.417 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 18.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 25.36525151790461 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.35145432450726627 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.33234686024370297 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 415.662 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 150.75 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1217.5320118356772 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.86977230238683 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.952649291697742 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.496062992125983 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.496062992125983 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19951.775 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.652 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.236 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.234 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.292 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.292 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87019.85907908823 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1108.9251787899343 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1020.9695546686555 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.426 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 463.104 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Item Quantity | 3072 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3072 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


