3M™ High Performance Green Masking Tape 401+, 12 in x 60 yd, 4/Case
3M™ High Performance Green Masking Tape 401+ is designed to deliver sharp paint lines where surface temperatures can reach up to 250°F/121°C for 30 minutes. This green crepe paper tape is ideal for critical paint masking applications in automotive, specialty vehicle, and industrial markets, where strong holding and high temp performance is required.
Special Price
$99.65
Regular Price
$117.24
| UPC | 00638060147986 |
|---|---|
| 3M ID | 7100177976 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M High Performance Green Masking Tape 401+ was designed to deliver sharp paint lines and is ideal for critical paint masking applications in automotive, specialty vehicle and industrial markets where strong holding and high temp performance is required. The high-strength green crepe paper backing conforms to irregular surfaces, resists bleed-through from most industrial paint systems, improves visibility and accuracy during the paint masking process, and helps achieve super-sharp paint lines. Featuring a proprietary solvent-free adhesive, the tape sticks instantly to most surfaces, including metal, rubber, glass and plastic, while removing cleanly in one piece. Withstands surface temperatures up to 250º F / 121º C for 30 minutes.
- GET A TIGHT SEAL – Provides a tight seal for containment operations such as attaching heavy poly draping and closing cuffs
| 3M ID | 7100177976 |
|---|---|
| Part number | 401+ |
| Keywords | great paint lines |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Masking for Painting, Paint Preparation Masking, Painting & Depainting |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Green |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Green |
| Product Number | 401+ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2692.865 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 456.6922421246417 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.936751096584803 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.680000746044295 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7483.845 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2576.405 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1826.768968498567 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.747004386339214 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 22.72000298417718 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.9 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29935.38 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10771.46 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 10305.62 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.766 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.226 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.226 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87874.19149641448 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 889.9995385724852 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 817.9194019511395 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.57992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.44 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 371.002 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.693 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


