3M™ High Performance Flatback Tape 2519, Tan, 100 mm x 55 m, 8 Roll/Case
3M™ High Performance Flatback Tape 2519 is a high-performance general-purpose tape ideal for splicing liner boards and temporary floor protection as well as bundling and packaging applications that require adhesion to paper products. This thick, 7.1 mil tape features a strong kraft paper backing capable of resisting moisture and high temperatures and can be torn by hand for fast application.
Special Price
$26.30
Regular Price
$30.94
| UPC | 00638060535943 |
|---|---|
| 3M ID | 7100243539 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Performance Flatback Tape 2519 is a high-performance general-purpose tape ideal for splicing liner boards and temporary floor protection as well as bundling and packaging applications that require adhesion to paper products. This thick, 7.1 mil tape features a strong kraft paper backing capable of resisting moisture and high temperatures and can be torn by hand for fast application. Its natural rubber adhesive provides excellent tack and hold, while withstanding temperatures as high as 200 °F/93 °C.
- HIGH-PERFORMANCE, COST-EFFECTIVE TAPE: General purpose tape with a natural rubber adhesive offers excellent tack and holding power for demanding tasks
- LOWER UNWIND TENSION: Easy unwind and hand tearable for fast, easy application to floor protection materials or for splicing liner boards
- TEMPERATURE TOLERANT: Proven excellent for general purpose splicing at temperatures as high as 200 °F/93 °C
- FAST, EASY APPLICATION: Offers quick and simple roll starting and roll closure for speed and efficiency in high-volume industries
- DURABLE BACKING: Dependable smooth paper backing that can be torn by hand, yet is suitable for machine dispensing
- RESISTANT TO MOIST CONDITIONS: Tape features a strong kraft paper backing capable of resisting moisture
| 3M ID | 7100243539 |
|---|---|
| Part number | 2519 |
| Keywords | 3m high performance flatback tape 2519 general-purpose splicing liner boards temporary floor protection bundling packaging kraft paper backing moisture resistant high temperature hand tearable fast application natural rubber adhesive excellent tack |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Paper Tapes |
| Application | Corrugate Splicing |
| Backing (Carrier) Material | Kraft Paper |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 7.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 2519 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 3.937 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 840.25 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.1 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 256.6048439183493 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.580307137882412 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.540623930689134 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.708661417322834 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.708661417322834 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4.205 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.606 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 145.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 145.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1052.1103719372793 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.81947326406747 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.162495722756535 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.070866141732283 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17.241 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.722 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.424 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 205.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 290.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 290.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 66027.69111050034 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 768.7452943708025 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 679.7997946923138 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.188976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 46.25984251968504 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 37.36220472440945 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.082 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 308.352 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 970.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1175.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 949.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 384 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 384 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


