3M™ High Performance Doubole Coated Tape 9087, White, 54 in x 750 yd, 10.1 mil, 750 Yards/Roll
| UPC | 04046719109500 |
|---|---|
| 3M ID | 7010351679 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Tack Tape for Long-Term Bonds
Engineered for strong, fast bonds, 3M™ High Performance Double Coated Tape 9087 is a thick, white, double coated tape with an acrylic adhesive on a white polyvinyl chloride (PVC) carrier. This double coated tape holds tight and bonds on contact to a variety of high and low surface energy substrates, including smooth, rough or textured surfaces. It also provides long-term grip with durable bonds, high peel and shear strength as well as resistance to UV light, solvents, plasticizers and high temperatures.
Recommended Applications
Pop displays Plastic extrusions Metal fabrication Blister packs and packaging Blind manufacturers Print finishing
Furniture trim
3M™ Adhesive 375 Family Provides High Initial Tack
3M™ High Performance Double Coated Tape 9086 features 3M™ Adhesive 375, formulated for very high initial adhesion and excellent peel and shear performance. This high-performance adhesive has been tested for high peel and shear performance on substrates including stainless steel, polycarbonate, glass, HDPE, ABS and high pressure laminate.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Acrylic adhesive bonds to many high and low surface energy substrates
- Thick adhesive bonds to rough surfaces
- Features high tack for fast bonds and good initial adhesion
- Provides a high level of adhesive peel and shear performance for long-term bonds
- Offers resistance to UV light, solvents and plasticizers
- Designed with adhesive on both sides of a thick PVC carrier for easy handling
| 3M ID | 7010351679 |
|---|---|
| Part number | 9087 |
| Keywords | 3M, double coated tape, high performance tape, 3M™ High Performance Double Coated Tape 9087, acrylic adhesive tape, PVC carrier tape, high tack tape, strong bonds tape, rough surfaces tape, peel performance tape, shear performance tape, UV resistant tape, solvent resistant tape, plasticizer resistant tape, high temperature resistant tape, contact bonding tape, pop displays tape, plastic extrusions tape, metal fabrication tape, blister packs tape, packaging tape, blind manufacturers tape, print finishing tape, furniture trim tape, 3M™ Adhesive 375, stainless steel bonding tape, polycarbonate bonding tape, glass bonding tape, HDPE bonding tape, ABS bonding tape, high pressure laminate bonding tape, industrial adhesive solutions, innovative adhesive tapes, automotive tape, commercial solutions tape, electronics tape, manufacturing tape, transportation tape, bonding and assembly tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.038 mm |
| Color Family | White |
| Face Side Adhesive Thickness (Imperial) | 4.3 mil |
| Product Color | White |
| Product Number | 9087 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Germany |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | YD |
| Base - Metric Gross Weight | 402.721 G |
| Base - Metric Length Dimension | 685.8 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.371 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | YD |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | LNYD |
| Consumer - Total Unit Quantity | 750 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 750 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | LNYD |
| Consumer - Item Unit | LNYD |
| Shipper - Billing Unit | YD |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 21903.740657875016 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 665.8864213258261 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 665.7960317983303 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 54.330708661417326 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.078740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 358.938 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 302.041 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 302.0 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 510.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1380.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 510.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 750 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1500 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1500 |
| Shipper - Unit | ROL |
| Pallet - Billing Unit | YD |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1388.3522776187792 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1331.5898589740386 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 61.023622047244096 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 603.999 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1550.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 1500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1500 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | PALT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


