3M™ High Performance Double Coated Tape 9086, White, 54 in x 750 yd, 7.5 mil, Roll
| UPC | 04046719109661 |
|---|---|
| 3M ID | 7100063548 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A High-Performance Bond for Nearly Any Substrate
Thicker and stickier than traditional tapes, 3M™ High Performance Double Coated Tape 9086 is suitable for a wide range of materials including paint, stainless steel, glass, foams and a variety of plastics. The adhesive is applied at a thick 3.5 mils on each side of the carrier for good wet-out regardless of whether the surface is smooth, rough or textured. The 0.5 mil tissue carrier conforms well to irregular surfaces, and can be torn by hand for easy handling and application. This tape features a white 3.2 mil glassine paper liner which provides easy, efficient release during tape application.
Recommended Applications
Zero-speed and general splicing POP displays Fabrics Blind manufacturing
Print finishing
3M™ Adhesive 375 Family Provides High Initial Tack
3M™ High Performance Double Coated Tape 9086 features 3M™ Adhesive 375, formulated for very high initial adhesion and excellent peel and shear performance. This high-performance adhesive has been tested for high peel and shear performance on substrates including stainless steel, polycarbonate, glass, HDPE, ABS and high pressure laminate.
Understanding Double Coated Tape
Double coated tapes are composed of a paper, film, or tissue carrier that is coated on both sides with pressure sensitive adhesive. The adhesive is protected by a peel-away liner that can be removed at the time of application or left in place until the joining surfaces are ready to be attached. Due to their dimensional stability, these double sided tapes can be applied by hand or with a dispenser with minimal stretch or deformation. Double coated tape dispensers are available in a variety of configurations ranging from manual to fully automatic. Double coated tapes are used in a broad range of industrial applications.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Bonds to a wide variety of substrates including textured surfaces and difficult-to-stick-to plastics
- Double coated tissue carrier with 3.5 mil adhesive on each side
- 375 adhesive family provides high initial tack, excellent peel and shear performance
- 0.5 mil tissue carrier is conformable and tears by hand for fast, efficient handling
- Tissue carrier allows for use in hand dispenser
- Glassine paper liner makes for quick release during application
| 3M ID | 7100063548 |
|---|---|
| Part number | 9086 |
| Keywords | 3M, 3M High Performance Double Coated Tape 9086, high-performance tape, double coated tape, acrylic adhesive, high initial tack tape, excellent peel and shear performance, textured surfaces tape, hand-tearable tape, conformable tape, adhesive tape for various surfaces, tape for plastics, tape for stainless steel, tape for glass, tape for foams, glassine paper liner tape, high tack adhesive, tape for zero-speed splicing, tape for general splicing, tape for POP displays, tape for fabrics, tape for blind manufacturing, tape for print finishing, Adhesive 375 Family, industrial double coated tape, pressure-sensitive adhesive tape, double sided tape, industrial tapes, bonding tape, automotive tape, electronics tape, manufacturing tape, transportation tape, woodworking tape, heavy industrial tape, building maintenance tape, marine tape, metalworking tape, consumer electronics tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Application | Zero-Speed and General Splicing |
| Backing (Carrier) Material | Tissue |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 0.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.013 mm |
| Color Family | White |
| Face Side Adhesive Thickness (Imperial) | 3.5 mil |
| Product Color | White |
| Product Number | 9086 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Germany |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 236.041 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 500.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 1380.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 500.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 21053.191712682637 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 520.3813282838069 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 520.2909387563111 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 19.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 54.330708661417326 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 19.68503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 345.0 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 236.041 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 236.0 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 500.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1380.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 500.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Unit | ROL |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89643.88007516172 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1097.3420915347408 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1040.5818775126222 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 60.23622047244095 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.469 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 472.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1530.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 2 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


