3M™ High Efficiency Filter Element W-3013-4/07009(AAD) 4/Case
Replacement filter for the 3M™ Coalescing Filter Assembly W-3012/37008(AAD).
Special Price
$551.50
Regular Price
$648.82
| UPC | 50051131070092 |
|---|---|
| 3M ID | 7000130752 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Replacement filter for the 3M™ Coalescing Filter Assembly W-3012/37008(AAD).
| 3M ID | 7000130752 |
|---|---|
| Keywords | 78802945556,Powered & Supplied Air Respirators,Compressed Air Filter & Regulator Panels,High Efficiency Filter Element W-3013-4,07009,Safety,Mining & Metallurgy,SAR Parts & Accessories,Assembly & Mechanical,Blasting,Cleaning,Metal Repair,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Cartridges & Filters |
| Compatible Respirator | W-2806 |
| Product Color | Gray |
| Product Number | W-3013-4 |
| Product Series | Supplied Air |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Blasting Cleaning Metal Repair Painting |
| Recommended Industry | Marine |
| Supplied Air Respirator Style | W-Series Fixed Panels |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.546062992 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.546062992 |
| Base - Metric Gross Weight | 21.772 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.927 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 3.927 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 11.951561304697412 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.04799904372289154 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04799904372289154 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.5460629921259843 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.5460629921259843 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 195.851 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 21.772 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 3.927 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 3.927 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 119.57919978832084 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4830328164470668 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.19199617489156617 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.251968503937008 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.251968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1959.552 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 87.088 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.108 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.108 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.168 M |
| Consumer - Item Quantity | 4 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


