3M™ Hi-Tack Spray Adhesive 76, Clear, 24 fl oz Can (Net Wt 18.1 oz), 12/Case, NOT FOR SALE IN CA AND OTHER STATES
| UPC | 00021200300264 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046589 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High-Tack and Quick to Bond
Formulated to be fast-tacking, 3M™ Hi-Tack 76 Spray Adhesive is an industrial aerosol spray adhesive with high-tack properties for one-surface bonding applications. This high-tack adhesive effectively bonds materials, including rubber, fabric, felt, foil, glass, cardboard, wood, metal and many hard-to-hold materials, such as polyethylene and polypropylene. We designed our 3M™ Hi-Tack 76 Spray Adhesive with a variable-width lace spray pattern to minimize waste and overspray. Its low-misting property also allows for precise spray control.
Recommended Applications
3M™ Hi-Tack 76 Spray Adhesive is used across many industries for a wide variety of applications, including:
Bonding carpet, door skins and fabric in transportation conversions
Attaching nameplates, pool table fabrics, swimming pool liners, pipe insulation
Bonding insulation in aircraft interiors and specialty cabinets
Strength and Precision for Hard-to-Bond Applications
For those hard-to-bond applications, you need an effective, reliable and durable solution. Designed to provide fast and strong bonds, 3M™ Hi-Tack 76 Spray Adhesive is a great solution for those applications requiring strength and precision. Enjoy the long-lasting performance of a spray adhesive ready to offer fast and clean results.
- High-tack spray adhesive creates strong bonds
- Fast-tacking adhesive bonds quickly
- Variable-width lace spray pattern minimizes waste and overspray
- Low-misting property allows for precise spray control
| 3M ID | 7000046589 |
|---|---|
| Part number | 30026 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 76 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.553 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 23.114 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 81.89386457513072 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.219156309882373 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.963420085747915 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.342 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.437 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.114 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1117.924479943448 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.349074081647363 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.569859519462375 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18319.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.323 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.248 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1225.7701777479194 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 740.413689057424 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 335.846 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


