3M™ Hi-Tack Composite Spray Adhesive 71, Clear, 24 fl oz (Net Wt 18.04 oz), 12 Can/Case
| UPC | 00076308143275 |
|---|---|
| 3M ID | 7010407935 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Get the Job Done Right the First Time and Every Time
3M™ Hi-Tack Composite Spray Adhesive 71 delivers a consistent fine mist spray with a high adhesive solids content for exceptional coverage. It is ideal for use in a wide variety of composite production applications, including the dry lay up and infusion process. The high tack formula allows faster lay up of fiber sheets and also faster bonding of layered composite assemblies. The formula has been optimized to have little or no intrusion in the infusion process to reduce the risk of delamination. This adhesive is available in clear, or in green for better visual control during application, and meets CARB and OTC VOC requirements.
Recommended Applications
Lay up of fiber sheets
Dry lay up and infusion process
Bonding layered composite assemblies
Closed mold infusion (RTM)
Bonds fiber, fabric, wood and more
Works with most resin systems including polyester, vinyl ester and epoxy
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Specifically designed to optimize the ultimate strength of resin-infused composite parts
- Consistent fine mist spray with high adhesive solids content for exceptional coverage
- Available in clear, or in green for better visual control during application
- Meets CARB and OTC VOC requirements
- Ideal for use in a wide variety of composite production materials
- Formulated to have little to no intrusion in the resin infusion process to reduce delamination risk
- Fast tack and high strength, with excellent shear holding power
- Ideally suited to the dry lay up in the resin infusion composite process
| 3M ID | 7010407935 |
|---|---|
| Part number | 71 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 71 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.655 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.99998877163108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4440278173109482 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1265621597647244 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1327.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.511 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1121.9300174820821 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.84399944822705 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.524010555997668 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18385.139 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8093.902 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6134.388 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.527 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97776.00185121631 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1334.998205547417 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 973.7289011276799 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1602261.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 441.676 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.19 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

