3M™ Hi-Strength Spray Adhesive 94ET, Low VOC <20%, Clear, 24 fl oz (Net Wt 19.8 oz), 12 Can/Case
| UPC | 00051111979778 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121417 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hi-Strength 94 ET Spray Adhesive holds strong in critical applications and is often used in marine and specialty vehicle applications to install carpet, rubber or synthetic flooring. The formula's more aggressive tack offers a fast grab with sufficient open time to position and adjust materials before bonding, reducing rework and increasing flexibility. With a solids weight percentage of 20 - 25 and a non-telegraphing spray pattern, this adhesive provides higher coverage with less waste than competing spray adhesives and helps create a uniform hold. As with all contact based adhesives, sufficient and uniform pressure should be applied to ensure a strong bond. This adhesive is CARB* and SCAQMD compliant, GREENGUARD® certified and helps contribute to LEED® credits.
* Meets applicable 2017 California Air Resource Board VOC limits for web spray adhesives.
Recommended Applications
Typical applications in woodworking, transportation, construction and general industrial markets include:
High pressure laminate (HPL) countertops, furniture and display fixtures
Edge banding
Specialty vehicle flooring
Wood furniture
Trade show displays
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- CARB* and SCAQMD compliant, GREENGUARD® certified, helps contribute to LEED® credits
- Longer open time and more aggressive tack than comparable adhesives
- Ideal for woodworking and large surface laminations
- Bonding range of up to 60 minutes allows time for adjustments
- Effectively bonds metals, wood, rubber, carpet and flooring
- Available in Aerosol format
| 3M ID | 7000121417 |
|---|---|
| Part number | 94ET |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 94ET |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.726 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.99998877163108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6005560234622112 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.5873282877311186 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1327.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.72 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1117.924479943448 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.84821746450453 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.05675794326082 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18319.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.003 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.644 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.295 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96295.46818148755 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1318.364327865568 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1219.6325083686925 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.578 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 553.216 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


