3M™ Hi-Strength Laminating 92 Cylinder Spray Adhesive, Clear Cylinder (Net Wt 279 lb)
| UPC | 00048011616995 |
|---|---|
| 3M ID | 7010366494 |
| Packaging | Cylinder |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High-Performing and Fast-Tacking Adhesive
Formulated as a high-tack, industrial-grade spray adhesive, 3M™ Hi-Strength Laminating Adhesive 92 offers a strong hold and bonds to a variety of substrates. A high-performance, high-temperature resistant laminating adhesive, we designed this product to deliver durability and resilience. 3M™ Hi-Strength Laminating Adhesive 92 is also fast tacking for immediate handling, sticking confidently to almost any substrate. This high-strength spray adhesive is also formulated with exceptionally high solids, providing high coverage and production efficiency. In addition, this product is available in bulk containers, including barrels and drums, and its canister version is portable for easy transition and setup for multiple stations or field work.
Recommended Applications
General maintenance and repair projects
Light duty composite assembly
Bonding plastics and laminates
Installing acoustic panels
An All-Around Adhesive
3M™ Hi-Strength Laminating Adhesive 92 is capable of forming extremely strong bonds on a wide array of materials, including paper, cardboard, fabric and insulation. It also works well with plastic, metal, wood and much more. This spray adhesive has been proven to work well for projects both large and small.
- Versatile, high-tack adhesive offers a strong hold
- Formulated with exceptionally high solids to provide high coverage and economical value
- High-temperature resistance for durable and resilient performance
- Lace pattern proven ideal for textured substrates
- Fast-tack adhesive for immediate handling
- Available in cylinders and bulk containers for stationary or portable work
| 3M ID | 7010366494 |
|---|---|
| Part number | 92 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 92 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 638 |
| Base - Billing Unit | CY |
| Base - Metric Gross Weight | 193.289 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 1.084 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.61 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.61 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | CY |
| Shipper - Billing Unit | CY |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 24614.293323074835 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 426.12930195452805 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 278.9994020402063 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 42.67716535433071 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 24.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 403.356 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 193.289 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 126.552 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1.084 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.61 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.61 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | CYLN |
| Shipper - Unit | CY |
| Pallet - Billing Unit | CY |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 476.1984863193356 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 278.9994020402063 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 126.552 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | CYLN |
| Pallet - Item Unit | CYLN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


