3M™ Hi-Strength 94 ET, Cylinder Spray Adhesive, Clear, Intermediate Cylinder (Net Wt 128 lb), 1/Cylinder
| UPC | 00051111979808 |
|---|---|
| 3M ID | 7100037711 |
| Packaging | Cylinder |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hi-Strength 94 ET Cylinder Spray Adhesive holds strong in critical applications and is often used in marine and specialty vehicle applications to install carpet, rubber or synthetic flooring. The formulas more aggressive tack offers a fast grab with sufficient open time to position and adjust materials before bonding, reducing rework and increasing flexibility. With a solids weight percentage of 20 - 25 and a non-telegraphing spray pattern, this adhesive provides higher coverage with less waste than competing spray adhesives and helps create a uniform hold. As with all contact based adhesives, sufficient and uniform pressure should be applied to ensure a strong bond. This adhesive is CARB* and SCAQMD compliant, GREENGUARD® certified and helps contribute to LEED® credits. * Meets applicable 2017 California Air Resource Board VOC limits for web spray adhesives. Recommended Applications Typical applications in woodworking, transportation, construction and general industrial markets include: • High pressure laminate (HPL) countertops, furniture and display fixtures • Edge banding • Specialty vehicle flooring • Wood furniture • Trade show displays Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- CARB* and SCAQMD compliant, GREENGUARD® certified, helps contribute to LEED® credits
- Longer open time and more aggressive tack than comparable adhesives
- Ideal for woodworking and large surface laminations
- Bonding range of up to 60 minutes allows time for adjustments
- Effectively bonds metals, wood, rubber, carpet and flooring
- Available in Cylinder format
| 3M ID | 7100037711 |
|---|---|
| Part number | 94 ET |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Adhesion | Permanent Mounting |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Net Weight (Imperial) | 128.0 lb |
| Net Weight (Metric) | 58.1 kg |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 21.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 638 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 89.811 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9105.535927607289 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 197.9993622908604 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 127.99818480191807 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 149.213 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 58.059 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 9105.535927607289 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 197.9993622908604 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 127.99818480191807 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 46.61417322834646 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.976377952755906 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.976377952755906 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 149.213 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 89.811 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 58.059 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1.184 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.355 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.355 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CY |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 102519.89007915024 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1633.625362789943 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1023.9854784153446 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.68 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 464.472 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 8 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | CYLN |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


