3M™ Heavy Duty Spray Adhesive 20CA, Clear, 16 fl oz Can (Net Wt 15.7 oz), 12/Case
| UPC | 00076308142711 |
|---|---|
| 3M ID | 7100166355 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High Strength with Extended Open Bond Time
3M™ Heavy Duty 20CA Spray Adhesive is a clear, high-strength adhesive that bonds a range of large surfaces and is perfect for large-scale laminations. It shows aggressive initial tack with an extended open bond time of up to one hour. The lace spray pattern with high solids content supports the low soak-in property and provides high coverage. The combination of fast tack, strong bond and clean appearance make it ideal for large bonding projects. This adhesive is GREENGUARD™ certified, helps contribute to LEED® credits and meets CARB and OTC VOC requirements.*
* LEED – Leadership in Energy and Environmental Design; CARB – California Air Resources Board; OTC – Ozone Transport Commission; VOC – Volatile Organic Compounds
Recommended Applications
Large surface lamination
Industrial Woodworking
Professional furniture repair
Bonding laminate, concrete, metal, plastics and more
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Clear, high-strength adhesive with open bond time up to one hour
- Aggressive initial tack with sufficient time to align materials
- High solids content for low soak-in property
- GREENGUARD™ certified, helps contribute to LEED® credits and meets CARB and OTC VOC requirements*
- Perfect for large-scale laminations: bonds a range of large surfaces
- Doesn’t yellow over time
| 3M ID | 7100166355 |
|---|---|
| Part number | 20CA |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 20CA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 0.613 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.99998877163108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3514336671932996 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9810570667227052 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1327.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.445 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1121.9300785058263 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.73088107721036 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.774889423294312 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18385.14 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.589 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.341 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.527 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97576.96680747693 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1244.9988962556843 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 847.7920384771904 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.46456692913386 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.599 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 384.552 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.231 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

