3M™ Heavy Duty Protective Tape 346, Tan, 12 in x 60 yd, 16.7 mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00021200054181 |
|---|---|
| 3M ID | 7000142907 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Suitable for both indoor and outdoor use, the thick backing and specially formulated rubber adhesive provide a strong bond and clean removal to safeguard various surfaces for up to 6 months in outdoor conditions. The heavy paper backing also filters damaging UV rays for an added element of protection. The 3M™ Heavy Duty Protective Tape 346 provides an economical way to shield many metals, plastics and materials in transit from costly surface damage and is a useful asset for aerospace, military, marine, specialty vehicle, transportation, automotive, metal fabrication and other industrial environments.
Application Ideas:
Protection of boat deck and interior cabin surfaces during building, finishing and refurbishing Steel tank protection during fabrication and welding Protection of aircraft parts and surfaces (e.g., wings, windows, etc.) during maintenance, storage shipping Indoor and outdoor protection of metals and plastics
Protection of materials in transit from abrasion damage caused by movement within shipping containers (e.g., outdoor motors)
- Heavy flat stock tape provides abrasion and moisture resistance to protect product value
- Specially formulated rubber adhesive is stain and transfer resistant and long aging to help reduce clean up
- Stable adhesive can be used up to 6 months outdoors and still provide reasonably clean removal under most conditions
- Long aging adhesive can be used up to 6 months nd still provide reasonably clean removal under most conditions
- Rubber adhesive is stain and transfer resistant to protect underlying surfaces
| 3M ID | 7000142907 |
|---|---|
| Part number | 346 |
| Keywords | automotive surface protection film suppliers |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Surface Protective Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 22 |
| Adhesion Strength (Metric) | 24.0 N/100mm |
| Backing Material | Flat Stock Paper |
| Backing Thickness (Metric) | 0.38 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 15.0 mil |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 346 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Tape Type | Corrosion Protection |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 60.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 12.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 5676.89 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1030.1759973598687 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 12.515400115747097 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 12.03410895117129 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 16881.56 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5458.58 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1027.1516606025339 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.5156426242355 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.035034892672467 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16.832 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.677 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.459 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.371 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98736.41794527683 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 970.0339536134613 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 902.5592736491577 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.618 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 409.394 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.244 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 75 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


