3M™ Heavy Duty Duct Tape DT11, Silver, 48 mm x 54.8 m, 11 mil, 24 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Constructed of polyethylene film laminated to cloth with a natural rubber adhesive, this tough tape resists curling and tears off the roll cleanly for a variety of applications. 3M™ Heavy Duty Duct Tape DT11 is designed to provide a formidable, reliable solution for everyday challenges and adheres to numerous substrates, including plastic.
Special Price
$13.67
Regular Price
$16.08
| UPC | 00689330172276 |
|---|---|
| 3M ID | 7100158346 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Duty Duct Tape DT11 is considered the go-to 3M duct tape for demanding maintenance, repair, and construction jobs. Despite its thickness, the polyethylene backing can still be easily torn from the roll by hand. Extra-strength rubber adhesive bonds fast and firm to many surfaces including plastic, glass, and sealed concrete. It performs best in temperatures ranging from 40 °F (4 °C) to 150 °F (65 °C) and is ideal for jobs requiring strength, moisture-resistance, and surface protection.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100158346 |
|---|---|
| Part number | DT11 |
| Keywords | 3m duct tape gaffers heavy duty plumbers black heat resistant gaffer foil insulation strong freezer hvac car spike thermal sealing seal plumbing bulk ductwork shield repair pipe high temperature thread write temp sealant rescue plumber gaff water |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Holding, Identification, Masking & Duct Tapes, Securing, Splicing, Taping |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | DT11 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2157.4803 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 761.375 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.8 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 97.69559696599708 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.6785445487101116 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.6289956552840605 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1600.944 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 738.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2344.6948153738826 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.28506916904268 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 39.09677757586619 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.622047244094489 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38422.664 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18.273 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 17.734 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.435 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1446.232439932797 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1368.3563504386107 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 620.676 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


