3M™ Heavy Duty Duct Tape DT11, Black, 48 mm x 54.8 m, 11 mil, 24 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
| UPC | 00689330172283 |
|---|---|
| 3M ID | 7100158377 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Tape with Versatility
Originally developed for heating, ventilation and air conditioning (HVAC) applications, duct tape is used today in a variety of maintenance, repair and construction settings. 3M™ Heavy Duty Duct Tape DT11 is considered a go-to choice for demanding jobs. It can be applied in temperatures as low as 40°F and used in temperatures as high as 150°F for up to 30 minutes. This polyethylene tape can be torn from the roll by hand and sticks instantly, providing a wide range of convenient solutions. It holds well to a variety of surfaces, including plastic.
Recommended Applications
Seaming Hanging poly (polyethylene drapes) Bundling Reinforcing Taping/splicing insulation Patching Capping pipe Securing conduit ends Marking Labeling Temporary repair
Protecting against light sandblast overspray
Built to Stick
3M’s family of rugged cloth and duct tapes adheres to most surfaces for applications ranging from bundling to moisture proofing, sealing to splicing, reinforcing to hanging poly drapes. Available in a variety of colors and strengths, these tapes are known best for their hand tearability, high tensile strength and conformability.
- TOUGH, RELIABLE DUCT TAPE – Resists curling, tears cleanly off the roll and has strong holding power for hard-to-bond surfaces
- HIGH TACK AND CONFORMABILITY – Sticks immediately and stays on irregular surfaces without lifting, even plastics
- DURABLE AND WATERPROOF – Water-resistant polyethylene film backing resists wear and light abrasion
- VERSATILE – Applications include seaming, patching, bundling, reinforcing, taping/splicing insulation, marking, labeling, temporary repair, protecting against light sandblast overspray, and more
- NATURAL RUBBER ADHESIVE – Provides moisture-resistant seal in many containment situations, such as attaching heavy poly draping and pipe sealing
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100158377 |
|---|---|
| Part number | DT11 |
| Keywords | 3m duct tape gaffers heavy duty plumbers black heat resistant gaffer foil insulation strong freezer hvac car spike thermal sealing seal plumbing bulk ductwork shield repair pipe high temperature thread write temp sealant rescue plumber gaff water |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Holding, Identification, Masking & Duct Tapes, Securing, Splicing, Taping |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | DT11 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2157.4803 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 772.667 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.8 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 97.71536865908378 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.703439147356028 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.6539078909109517 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1601.268 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 750.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2345.169213960475 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.8825218995637 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 39.69423030638721 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38430.438 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18.544 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.005 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.435 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.607 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1466.0740435294358 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1389.2826283651993 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 630.168 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |


