3M™ Heavy Duty Duct Tape 3939, Silver, 96 mm x 54.8 m, 9.0 mil, 12 Roll/Case
Constructed of polyethylene film laminated to cloth with a rubber adhesive, this durable tape resists curling and tears off the roll cleanly for easy application in MRO and construction. 3M™ Heavy Duty Duct Tape 3939 has a construction that allows for permanent and temporary applications. It is removable with little or no residue up to one month after application to opaque, non-glass surfaces.
Special Price
$36.58
Regular Price
$43.04
| UPC | 00021200855634 |
|---|---|
| 3M ID | 7100022015 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Constructed of water-resistant polyethylene film laminated to cloth with a rubber adhesive, 3M Heavy Duty Duct Tape 3939 resists curling and tears off the roll cleanly for easy application in general indoor MRO/construction environments. The rubber adhesive sticks instantly and provides a tight moisture-resistant seal in many containment situations, while low tack roll edges stay cleaner. Designed for heavy-duty use, this conformable tape allows for a wide range of permanent and temporary solutions, including patching, bundling, reinforcing, tabbing, taping/splicing insulation, capping pipe, securing conduit ends, marking, labeling, temporary repairs and more. Can be used at temperatures as high as 200F for up to 30 minutes.
- HEAVY DUTY – Durable premium duct tape with high tensile strength designed for general heavy-duty indoor MRO/construction applications
- RESISTS CURLING – Built of polyethylene film laminated to cloth with a rubber adhesive, this commercial-grade duct tape resists curling and tears easily off the roll
- CONFORMABLE – Sticks instantly and conforms to irregular surfaces
- STURDY, STRONG, SECURE – Water-resistant backing resists wear and light abrasion, while rubber adhesive provides a tight moisture-resistant seal in many containment situations
- WIDE RANGE OF CONVENIENT SOLUTIONS – Permanent and temporary uses include patching, bundling, reinforcing, tabbing, taping/splicing insulation, marking, labeling and more
- For industrial, occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7100022015 |
|---|---|
| Part number | 3939 |
| Keywords | 3m duct tape gaffers heavy duty plumbers black heat resistant gaffer foil insulation strong freezer hvac car spike thermal sealing seal plumbing bulk ductwork shield repair pipe high temperature thread write temp sealant rescue plumber gaff water |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Masking for Painting, Paint Preparation Masking, Painting & Depainting |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 3939 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2157.4803 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 3.7795 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 1.316 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.8 M |
| Base - Metric Width Dimension | 96.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 212.80627206923705 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.901283370352989 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.7469597868235747 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3487.27 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.246 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2553.672823881081 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 34.82421893472326 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 32.96351744188289 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.251968503937007 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 41847.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.796 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.952 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 976.6478214790077 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 890.0149709308382 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 403.704 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 324 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 324 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


