3M™ Heavy Duty Aluminum Foil Tape 438, Silver, 4 in x 60 yd, 7.2 mil, 2 Roll/Case
| UPC | 00051125853309 |
|---|---|
| 3M ID | 7100040979 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Withstands Exposure to High Heat and Humidity
Consisting of a dead soft, thermally conductive aluminum backing, 3M™ Heavy Duty Aluminum Foil Tape 438 dissipates heat over the surface of the tape to reduce hot spots and protect the substrate from the effects of high temperatures. Coated with highly engineered acrylic adhesive, it is capable of withstanding exposure to high heat and humidity while maintaining a strong and reliable bond. This tape can withstand a variety of moisture, weathering, UV and solvents in order to provide an excellent work life, indoors or out.
3M™ Aluminum Foil Tape 438 is UL Recognized to UL 746C (File E 122798) and Classified by UL to UL 723 "L" for low flammability rating (File R 7311). It meets F.A.R 25.853(a). Temperature use range is from -65°; to 300°F (-54°; to 149°C).
Recommended Applications
Heat shielding of delicate parts Heat reflecting Moisture barrier Seaming and sealing Refrigerator and freezer coil attachment
Plastic protection against heat and UV exposure
- Heavy duty dead soft aluminum foil backing provides increased effectiveness for head shielding in demanding applications
- Highly engineered acrylic adhesive provides long term durability, but removes cleanly after harsh masking applications
- Withstands exposure to flame, weathering, moisture and UV
- Heat and light reflective tape protects surfaces and enhances lighting efficiency
- Recognized by UL to UL 746C and Classified by UL to UL 723, Class "L" for low flammability rating
| 3M ID | 7100040979 |
|---|---|
| Part number | 438 |
| Keywords | aluminum foil tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 438 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.47 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.47007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 2.268 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 138.938 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 138.94 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 119.68532007930158 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.0000841063530235 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.991265615865628 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.47 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.47007874015748 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1961.291 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.264 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 138.938 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 138.94 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 604.7843591750176 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.001066883025391 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.982531231731256 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.188976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9910.64 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.99 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.528 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.172 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.335 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.172 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1419.7769684706116 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1257.7989351981385 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 570.528 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 252 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |


