3M™ Heavy Duty Aluminum Foil Tape 438, Silver, 2 in x 60 yd, 7.2 mil, 16 Roll/Case
| UPC | 00051125853293 |
|---|---|
| 3M ID | 7100038988 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Withstands Exposure to High Heat and Humidity
Consisting of a dead soft, thermally conductive aluminum backing, 3M™ Heavy Duty Aluminum Foil Tape 438 dissipates heat over the surface of the tape to reduce hot spots and protect the substrate from the effects of high temperatures. Coated with highly engineered acrylic adhesive, it is capable of withstanding exposure to high heat and humidity while maintaining a strong and reliable bond. This tape can withstand a variety of moisture, weathering, UV and solvents in order to provide an excellent work life, indoors or out.
3M™ Aluminum Foil Tape 438 is UL Recognized to UL 746C (File E 122798) and Classified by UL to UL 723 "L" for low flammability rating (File R 7311). It meets F.A.R 25.853(a). Temperature use range is from -65°; to 300°F (-54°; to 149°C).
Recommended Applications
Heat shielding of delicate parts
Heat reflecting
Moisture barrier
Seaming and sealing
Refrigerator and freezer coil attachment
Plastic protection against heat and UV exposure
- Heavy duty dead soft aluminum foil backing provides increased effectiveness for head shielding in demanding applications
- Highly engineered acrylic adhesive provides long term durability, but removes cleanly after harsh masking applications
- Withstands exposure to flame, weathering, moisture and UV
- Heat and light reflective tape protects surfaces and enhances lighting efficiency
- Recognized by UL to UL 746C and Classified by UL to UL 723, Class "L" for low flammability rating
| 3M ID | 7100038988 |
|---|---|
| Part number | 438 |
| Keywords | aluminum foil tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 5.0 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 438 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.61 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.60984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.132 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 167.894 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 167.89 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 87.38209602403457 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.495632807932814 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.495632807932814 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.61 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.609842519685039 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1431.936 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.132 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 167.894 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 167.89 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2002.88715538061 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 42.54921660168137 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 39.930124926925025 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.377952755905511 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32821.44 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 19.3 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.112 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.289 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.337 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.337 M |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100200.98780355041 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1560.8728162689333 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1437.484497369301 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.642 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 652.032 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


