3M™ Heavy Duty 20 Spray Adhesive, Clear, 13.8 oz, 12 Cans/Case
| UPC | 58859272202639 |
|---|---|
| 3M ID | 7100226877 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Fast-Acting, Long Lasting
3M™ Hi-Strength 20 Spray Adhesive is a long-time member of 3M's portfolio of go-to, everyday-use adhesives considered by many to be necessary at the factory. For many, "getting the job done" is just a spray away.
This spray adhesive has an aggressive tack that offers a high initial grab as well as sufficient open time to position materials properly. High-solids content supports its low soak-in property, giving you time to position parts for best fit. This attribute also provides higher coverage than competing spray adhesives and helps create soft, non-dimpling glue lines. The combination of economical price, fast tack, strong bond and clean appearance make it ideal for light projects of all kinds.
Recommended Applications
Simple maintenance and repair projects
Attaching lightweight fiberglass insulation and drywall corner beads
Bonding thin films, foils and fabrics
Picture framing and scrapbooking
Ideal for crafts and hobbies
An All-Around Adhesive
3M™ Heavy Duty 20 Spray Adhesive is capable of forming bonds on a wide array of materials, including paper, cardboard, fabric and insulation. It also works well with plastic, metal, wood and much more. 3M™ Heavy Duty 20 Spray Adhesive is eligible for LEED credits. This spray adhesive has been proven to work well for projects large and small.
Unlike any Glue
3M™ Heavy Duty 20 Spray Adhesive was designed to overcome the obstacles faced when applying the existing glues on the market. By inventing what can be considered a unique "spray glue," 3M was capable of providing a self-contained adhesive solution that saves both time and money.
- Provides professional, industrial strength for demanding applications at an economical price
- Comes with a lace spray pattern for improved accuracy
- Includes a versatile adhesive that bonds a wide range of lightweight materials
- High strength, fast, contact type adhesive
- Bonds laminate, wood, concrete, metal, plastic and more
- Allows for a bond time of 15 seconds to 30 minutes
| 3M ID | 7100226877 |
|---|---|
| Part number | 20 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Product Number | 20 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 498.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 6.631084128309989 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0979020656806904 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8730305582521152 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 108.664 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 396.0 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 79.57300953971986 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.174824788168284 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.476366699025382 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.10236220472441 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 2.677165354330709 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 2.677165354330709 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1303.968 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5976.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4752.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 6.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 6.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |


