3M™ Heavy-Bodied Seam Sealer 58308, 600 mL DMS Cartridge 6/Case
| UPC | 00076308583088 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045515 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Eliminate Mess and Downtime
Mixing sealer components by hand often results in a big mess and waste of materials and time. High-performance 3M™ Heavy-Bodied Seam Sealer operates with a two-part cartridge and nozzle that self-mixes with a perfect formulation every time and without the mess. This efficient system helps reduce application waste, improves efficiency, and remains ready for job after job with no downtime for mixing mistakes.
Match OEM Appearances
This professional-quality black seam sealer can be used to seal vertical or horizontal seams on automotive surfaces primed with a 2K urethane, 2K epoxy primer, or clean, sanded paint. Its non-flowing, heavy-bodied formula allows technicians to texturize the seam to match OEM seam sealer appearances and duplicate OEM beads.
Durable, Fast-Cure Formula Creates a High Quality Seal
The flexible formula works within a wide range of temperatures with no shrinking or cracking to achieve strong, durable construction. It offers a fast setup time of 6 minutes, decreasing downtime and allowing technicians to continue repair procedures quicker, increasing productivity. Moreover, the fast-cure formula means there is a limited time of uncured product on the car and the risk of damaging the seam by disturbing uncured seam sealer is greatly reduced. This enables technicians to quickly achieve a long-lasting, high quality seam seal.
Using the Seam Sealer Effectively
3M™ Heavy-Bodied Seam Sealer for DMS (PN 58308) comes in a kit that includes a 600 mL cartridge, two "purple" mixing nozzles (PN 55847, also available in boxes) and an extension tube for attaching an OEM tip to the mixing nozzle. The 600 mL cartridges fit into the 3M™ Dynamic Mixing Applicator – Pneumatic (PN 05846).
3M™ Heavy-Bodied Seam Sealer in 200 mL cartridges (PN 08308) can be used with the following 3M™ Applicators: PN 08117 (manual), PN 08571 (manual), and PN 09930 (pneumatic) Also use the 3M™ Mix Nozzle: PN 08193 (6/bag), PN 8194 (50/box).
For either product, choose from 3M™ OEM Seam Sealer Tips PNs 08201, 08202, 08203, 08204, or 08205.
About DMS, a Self-Mixing System
The 3M™ Dynamic Mixing System (DMS) increases job productivity while ensuring the body repair quality you've come to expect from 3M. With the Dynamic Mixing System, you dispense fillers, glazes, adhesives, sealers and plastic repair products when and where you want them, at the touch of a trigger. There is no messy mixing process, no wasted materials, and no lost time cleaning up. By utilizing the correct amount of product and reducing consumption, you save both materials and time.
3M Science Meets the Needs of Automotive Professionals
3M used science to create a sealer that combines toughness with flexibility. 3M™ Heavy-Bodied Seam Sealer is ideal for lasting seam sealing protection on many different surfaces, and allows technicians to expertly recreate OEM seam sealer appearances. This formula, along with the self-mixing 3M™ Dynamic Mixing System, represents another way that 3M applies science to improve working conditions and productivity in the automotive industry.
- High performance, two-part epoxy seals vertical and horizontal seams to match OEM seals
- Dual syringe cartridge with mixing nozzle eliminates the difficulty and mess of manual mixing and assures the right mixing ratio
- Heavy-bodied formula allows easy tooling for matching OEM seam sealer appearances
- Ideal for high-speed results, this sealant fully cures in just 1 hour
| 3M ID | 7000045515 |
|---|---|
| Part number | 58308 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Black |
| Material | Epoxy |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.032 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 91.88973692908016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2751705457479368 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.2751705457479368 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1505.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.032 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 828.1322389416432 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.59892689552957 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.100682182991747 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13570.656 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.354 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.128 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.352 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.181 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 899.4860297143006 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 819.0613964692571 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 371.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

