3M™ Heavy-Bodied Seam Sealer 08308, 200 ml Cartridge 6/Case
The 3M™ Heavy-Bodied Seam Sealer is a two-part epoxy seam sealer for all general purpose automotive sealing. It cures quickly to a tough, strong bead for lasting seam sealing protection and is used on door skins, floor pans, trunk floors, roof seams, and many other applications. The self-mixing system ensures a proper mix ratio every time - delivering a consistent cure rate and strength.
Special Price
$49.01
Regular Price
$57.65
| UPC | 00051131168084 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120463 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Heavy-Bodied Seam Sealer is a two-part epoxy seam sealer for all general-purpose automotive sealing. It forms a smooth, strong bead for lasting protection along vertical and horizontal applications such as door skins, floor pans, trunk floors, roof seams, and more. This self-mixing system ensures a proper mix ratio every time for consistent 1 hour cure rate and strength. Repeatable high-performance results and a sag-free, heavy-bodied consistency makes 3M™ Heavy-Bodied Seam Sealer 08308 a reliable choice for replicating OEM-quality seals.
- HIGH-PERFORMANCE: Two-part epoxy seals vertical and horizontal seams to match OEM seals
- METERED MIXING: Dual syringe cartridge eliminates the difficulty and mess of manual mixing
- NON-FLOWING: Heavy-bodied formula allows easy tooling for matching OEM seam sealer appearances
- QUICK CURE: Non-sag property aids during vertical applications
- SELF-MIXES: Makes a perfect formulation every time without mess
| 3M ID | 7000120463 |
|---|---|
| Part number | 8308 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Black |
| Material | Epoxy |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 368.77 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 91.88973692908016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8129986842591731 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5198500142319413 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1505.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 235.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 622.1700238676068 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.278968868016894 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.119100085391648 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10195.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2394.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1414.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 720.9115973445497 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 399.24392908108223 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 181.094 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review

