3M™ Headliner & Fabric Adhesive 38808, 18.1 oz, 4 cans per case
3M Headliner & Fabric Adhesive securely bonds heavyweight automotive fabrics to metal surfaces. Our adhesive creates a secure hold for bonding headlines, carpet, foam and other materials. Aerosol spray makes application quick and easy.
Special Price
$15.18
Regular Price
$17.86
| UPC | 00051131388086 |
|---|---|
| 3M ID | 7100258690 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Exceptional strength bonds heavyweight automotive headliners Versatile formula effectively bonds headliners to metal and plastic Aerosol can dispenses a controlled, even layer on surfaces Recommended for automotive headliners in vehicles Formula dries in 30 to 60 minutes Adjustable nozzle also helps direct the application of the adhesive Sets fast enough to speed the completion of automotive restoration projects Product dries clear The attachment resists the deteriorating effects of moisture, humidity, heat, cold and other environmental conditions 4 Cans/Case
- Recommended for automotive headliners in vehicles
- Formula dries in 30 to 60 minutes
- Adjustable nozzle
- Product dries clear
- 4 Cans/Case
| 3M ID | 7100258690 |
|---|---|
| Keywords | spray adhesive, spray adhesives, adhesive glue, adhesive glues, spray glues |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 666.327 G |
| Base - Metric Height Dimension | 24.765 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.598 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.598 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 65.79024772222773 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4689995777486293 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.152999994245935 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5976377952755905 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5976377952755905 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1078.109 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 522.992 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.765 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.598 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.598 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 381.0448290187919 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.128998598455261 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.61199997698374 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.811811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.936614173228347 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.936614173228347 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6244.206 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2780.067 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2091.968 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.462 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 15.079 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.079 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96844.68187834014 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1407.9998744246955 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1033.0883652209582 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.110236220472444 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.587 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 468.601 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.222 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 896 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 896 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |
Write Your Own Review


