3M™ Head Harness FF-800-05, 5 ea/Case
3M™ Secure Click™ Head Harness is a replacement part for use with the 3M™ Secure Click™ Full Facepiece Reusable Respirator, FF-800 series.
Special Price
$40.54
Regular Price
$47.70
| UPC | 50638060433640 |
|---|---|
| 3M ID | 7100283489 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Replacement head harness assemblies are available for 3M Reusable Respirators and can be fitted by a trained user or a service centre, if the original head harness becomes lost or damaged.
- 6 strap configuration
- Replaceable part can potentially result in respiratory equipment cost savings
- Compatible with the 3M Comfort Cradle Head Harness Attachment FF-400-06 (not included)
- For 3M reusable respirators
| 3M ID | 7100283489 |
|---|---|
| Keywords | SecureClick Accessory, Secure Click Accessory, Secure Click Replacement Part |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible Respirator | FF-800 Series |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Eye Protection | Yes |
| Facepiece Type | Full Facepiece Reusable |
| Maintenance Free | No |
| Material | Silicone |
| Product Number | FF-800-05 |
| Product Series | FF-800 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | Construction Facility Sanitation Food Processing Food Safety General Manufacturing Heavy Industrial Manufacturing Marine Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Secure Click™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 15 |
| Base - Customary Width Dimension | 19 |
| Base - Metric Gross Weight | 102.058 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 48.26 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 284.99998535430143 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.22499937554064237 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.21499920732793631 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 19.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4670.313 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 97.522 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 48.26 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 640.9897465464222 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.5099981289367808 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0749960366396816 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.70984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.37992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10503.94 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1138.516 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 487.61 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.208 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.363 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.285 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 336.9986139758039 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 128.99908347223743 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.6 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 58.513 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.364 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


