3M™ Hard Hat Terry Cloth Sweatband TCS1, White, For Use Over Standard Browpad, 10 ea/Case
3M™ Hard Hat Terry Cloth Sweatband TCS1 is compatible for use over the standard brow-pad on any 3M hard hat suspension.
Special Price
$56.95
Regular Price
$67.00
| UPC | 00051131274938 |
|---|---|
| 3M ID | 7100213827 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hard Hat Terry Cloth Sweatband TCS1 is compatible for use over the standard brow pad on any 3M hard hat suspension. The TSC1 swead band is absorbent, soft, and washable for all day worker comfort.
- Works with all 3M hard hat suspensions giving workers more options
- Absorbent and soft
- Washable
| 3M ID | 7100213827 |
|---|---|
| Part number | TCS1 |
| Keywords | Hard Hat,Hard Hats,Safety Helmet,Head Protection,Hard Hat with ear defenders,Construction Helmet,Safety Hat,Safety Helmets,Hard Hat chin strap,Protective Hat |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| Color Family | White |
| For Use With | Hard Hats |
| Material | Cotton/Synthetics |
| Product Color | White |
| Product Number | TCS1 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Casting Furnace Sampling Tapping |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10.87519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.168110236 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 20.865 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.623 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.427 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.969384143492697 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04599945100487471 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04409906630484106 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.875196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.16811023622047244 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 179.756 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 20.003 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.623 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.427 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 384.88126976253955 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.7209115973445497 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4409906630484106 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6307.074 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 327.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 200.03 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92634.0435358036 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 324.07952541177 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 158.7570796219522 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.518 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 72.011 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 60 |
Write Your Own Review

