3M™ Hard Hat Suspension H-700S6, 6-Point Strap, 20 EA/Case
Suspension strap used with 4pt Pinlock or 4pt Ratchet suspensions to create a 6 point suspension for 3M™ H 700 Series hard hats, 20 EA/Case
Special Price
$68.00
Regular Price
$80.00
| UPC | 10078371654921 |
|---|---|
| 3M ID | 7000053150 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Suspension strap used with 4pt Pinlock or 4pt Ratchet suspensions to create a 6 point suspension for 3M™ H 700 Series hard hats, 20 EA/Case
- Approved accessory for 3M™ H-700 series hard hats
- Suspension strap to be used with 4-point pinlock or 4-point ratchet suspensions
- Strap creates a 6-point suspension system
- 6-point suspension offers more comfort
- Nylon strap
| 3M ID | 7000053150 |
|---|---|
| Keywords | 70071614229,Head & Face Protection,Hard Hat H-700 Series,Hard Hat Suspension H-700S6,6-Point Strap,Construction,Health Care,Safety,Hard Hat Replacement Parts,Commercial Building,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| Color Family | Black |
| For Use With | 3M™ Headgear Systems |
| Material | Nylon |
| Product Color | Black |
| Product Number | H-700-S6 |
| Product Series | H-700 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Commercial Buildings Design & Construction Facility Sanitation Food Processing Food Safety Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Vented | No |
| Vented/Unvented | Unvented |
| Water-resistant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 11 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 11.34 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.749992066913268 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.025000420531765117 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.01653466966386582 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 225.322 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 7.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 235.17391522972022 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6499227489210191 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3306933932773164 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.8188976377952755 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3853.81 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 294.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 150.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83541.5056656885 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 257.94084675630677 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 113.42783389411952 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.369 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 51.45 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 6860 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6860 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 343 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 49 |
Write Your Own Review


