3M™ Hard Hat Replacement Brow-Pad H-700BP, 20 EA/Case
3M™ Hard Hat Replacement Brow Pad, Standard H 700 Series
Special Price
$62.05
Regular Price
$73.00
| UPC | 10078371654914 |
|---|---|
| 3M ID | 7000030093 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hard Hat Replacement Brow Pad, Standard H 700 Series
- Approved replacement part for 3M™ H-700 series hard hats
- Soft pad cushions contact point with forehead
- Ventilation holes allow air circulation to keep worker cooler
- Designed for quick and simple replacement
- Replacement part can extend service life of hard hat
| 3M ID | 7000030093 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| Color Family | Black |
| For Use With | 3M™ Headgear Systems |
| Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Product Number | H-700-BP |
| Product Series | H-700 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Commercial Buildings Design & Construction Facility Sanitation Food Processing Food Safety Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Vented | No |
| Vented/Unvented | Unvented |
| Water-resistant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 11 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 16.329 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.749992066913268 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.03599928279216866 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.019998131802790246 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 225.322 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.071 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 241.15241143868116 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8999997067851913 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3999626360558049 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.456692913385826 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.8188976377952755 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3951.78 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 408.233 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 181.42 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83541.5056656885 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 286.60094084034085 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 111.99041994467412 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.369 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 50.798 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 5600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 40 |
Write Your Own Review


