3M™ Hard Hat Front Visor Seal GR2B-10P 10 EA/Case
Pliable, water-resistant PVC coated nylon front visor seal helps to keep water and debris from falling behind faceshield. Use with 3M™ Peltor™ Visors, V Series.
Special Price
$143.65
Regular Price
$169.00
| UPC | 10093045936271 |
|---|---|
| 3M ID | 7000103819 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This pliable, water-resistant PVC coated nylon front visor helps keep water and debris from falling behind faceshield. For use with Peltor V series visors. 3M provides reliable head and face protection products that meet regulated performance and safety requirements.
- helps to keep water and debris from falling behind faceshield
- water-resistant
- Use with 3M™ V Series faceshields
| 3M ID | 7000103819 |
|---|---|
| Keywords | XA007704209,Head & Face Protection,Hard Hat H-700 Series,Hard Hat H-800 Series,Hard Hat Front Visor Seal GR2B-10P,Safety,Mining & Metallurgy,Hard Hat Accessory,Nylon,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| Color Family | Orange |
| For Use With | 3M™ Headgear Systems |
| Material | Nylon |
| Product Color | Orange |
| Product Number | GR2B-10P |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Water-resistant | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 29.49 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.42486781036554 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0650143211183204 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.01984160359663898 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 433.026 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.0 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 264.24867810365544 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.650143211183204 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.19841603596638982 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4330.26 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 294.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 90.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83114.33945702537 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 199.5580304845075 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 50.00084106353024 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.68503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1362.0 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 22.68 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1135.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1000.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 2520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


