3M™ Hard Hat 150 Lumen Task Light, HL200, 10 EA/Case
| UPC | 50051131275671 |
|---|---|
| 3M ID | 7010316628 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M HL200 is a versatile headlamp that allows hands free lighting for industrial workers that need spot and flood light options. 150 lumen light for use with 3M hard hats. Weighing only 83 grams but able to run up to 150hrs on low flood setting and 28hrs on its high spot setting, this water resistant (IPX-4 rated) hard hat mounted head lamp is popular for indoor/outdoor industrial lighting applications. Comes with 3 AAA batteries and three attachment options. The rubber headband provides a secure attachment for the headlamp to most 3M hard hats. The 3M™ Dual Lock fastener works well for securing the headlamp to many hard hat designs and materials. Providing a strapless attachment option allows the headlamp to be secured without it interfering with earmuffs and other hard hat attachments. Securing the headlamp without at strap reduces interference with earmuffs and other hard hat attachments. The nylon headband allows the lamp to be worn by the user without wearing a hard hat. It is not intrinsically safe.
- Lightweight
- 150 Lumens
- IPX-4 Water resistant
- 4 modes
- Spot light and flood light
- Comes with 3M™ Dual Lock fasteners eliminating the need for a headband that could interfere with earmuffs and other attachments
- Comes with a rubber headband which provides a secure attachment to most 3M hard hats
- Comes with nylon headband which allows the lamp to be worn by the user without wearing a hard hat
- Versatile headlamp that allows hands free lighting for any industrial worker that needs spot and flood light options
- Comes with 3 AAA batteries
| 3M ID | 7010316628 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| Color Family | Brown |
| For Use With | Hard Hats |
| Product Color | Brown |
| Product Number | HL200 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Remediation |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Oil & Gas Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.062992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.62480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 181.437 G |
| Base - Metric Height Dimension | 52.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 133.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 92.07 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 39.25919859713735 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4000001146403763 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4000001146403763 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.062992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 643.343 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 181.437 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 52.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 92.07 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 600.3937007874016 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.462998352463469 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.000001146403763 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9838.69 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2024.382 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1814.37 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 597.4527305210182 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 504.00098220347047 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 228.611 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |


