3M™ Hand Tape Applicator CV45, Each
| UPC | 00638060409381 |
|---|---|
| 3M ID | 7100253514 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hand Tape Applicator CV45 helps apply 3M™ VHB™ Tape CV45 (1" x 0.045" (25.4 mm x 1.14 mm)) to overlap panel seams with no bubbles. This tool has a built-in off-set that recesses the tape 1/16" from the panel edge. This method may help increase taping speed and accuracy for better throughput while maintaining quality levels.
Recommended Applications
Panel-to-panel overlap seams in trailer and truck body assembly
Proven Reliability from 3M™ VHB™ Tapes3M™ VHB™ Tape offers a durable bond in a way that mechanical fasteners can't. This tape enhances the appearance of finished goods by eliminating rivets and screws while providing immediate handling strength. In most cases, fastening with 3M™ VHB™ Tape is a quicker process than drilling, fastening, or using liquid adhesive. This versatile line of tapes can be used indoors or outdoors in a variety of applications, including window, door and sign assembly, electronics, construction and countless other industrial applications. Chemically resistant as well as UV and temperature stable, 3M™ VHB™ Tape can withstand the heat of Dubai to the cold of Canada. The unique acrylic chemistry is extremely durable and resistant to change over time, making this a long-lasting and powerful tape you can trust.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Helps increase taping speed and accuracy for better throughput
- Helps eliminate bubbles for more uniform tape adhesion
| 3M ID | 7100253514 |
|---|---|
| Keywords | 3M, hand tape applicator, 3M tape applicator, CV45 tape applicator, 3M VHB tape, bubble-free tape application, overlap panel seams, taping speed, tape accuracy, panel-to-panel seams, trailer assembly, truck body assembly, reliable tape applicator, durable bond tape, mechanical fasteners alternative, tape for window assembly, door assembly tape, sign assembly tape, electronics tape, construction tape, industrial applications tape, UV resistant tape, temperature stable tape, chemically resistant tape, long-lasting tape, industrial adhesives, innovative adhesion solutions, manufacturing process tape, competitive products. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Product Number | CV45 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 249.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.1 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 120.15624031248062 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5500533441512696 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.44996347711933515 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1969.008 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 204.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |


