3M™ Hand Sanding Stripping Pad 7413NA, 4.375 in x 11 in, Green, Coarse
Special Price
$1.93
Regular Price
$2.27
| UPC | 00051144074136 |
|---|---|
| 3M ID | 7010383727 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Hand Sanding Pad 7413NA, 4.375 in x 11 in, Green, Coarse. Paint and Varnish Sanding Pad. Removes paint and varnish. Won't rust, splinter or shred like steel wool.
- Stripping Pad
- Rinse and reuse
- Conformable
- Won't rust, splinter or shred
- 1 Pad
- Reusable handle sold separately, stripping pad can be used with or without reusable handle
| 3M ID | 7010383727 |
|---|---|
| Keywords | stripping tool, paint stripper, paint remover, varnish remover, varnish stripper, wood stripper |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Hand Pads |
| Color Family | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.37519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.748031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 40.823 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.734 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.953 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.06 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 21.541381665440497 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08999930929173257 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04000067285082419 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.37519685039370076 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.353 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 18.144 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.734 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.953 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.06 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 314.999990236201 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1599996710703049 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.40000672850824187 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5161.925 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 526.167 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 181.44 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82321.03078379385 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 280.9989947582231 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 86.40136517287537 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.86614173228347 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.349 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 39.191 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.038 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 72 |
Write Your Own Review


