3M™ Hand-Masker™ Pre-Loaded Dispensers M3000 PAK, Masking film tape kit
Special Price
$66.43
Regular Price
$78.16
| UPC | 00051131869523 |
|---|---|
| 3M ID | 7100265975 |
| Packaging | Assortment |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Hand-Masker™ Pre-Assembled Masking Film Kit is an easy way to get started with 3M™ Hand-Masker™ Masking Systems. This tool's versatility and special features make it the contractor's choice for masking. Use for painting, drywall texturing, interior/exterior wall finishing and floor sanding. The 3M™ Hand-Masker™ M3000 Dispenser applies pre-folded masking film or plastic (up to 144"/12') or masking paper (up to 18") simultaneously with ScotchBlue™ Painter's Tape (3/4" to 2").
- BEST USED WHEN: Preparing for painting, ceiling texturing, exterior wall finishing or floor sanding
- SAVES TIME: Applies painter's tape to masking film or paper in one continuous application
- FOR USE WITH: 3M™ Hand-Masker™ Masking Films, Plastic, and ScotchBlue™ Painter's Tapes
- FASTER: 4 to 5 times faster than paper/poly method
- COMPACT & LIGHTWEIGHT: M3000 Dispenser is compact and lightweight with an easy-grip handle
- KIT INCLUDES: 1 M3000 Dispenser, 1 12" Film Blade, 1 roll of 1.5" 2090 Tape, 1 roll MF72+ Film
- #1 TRUSTED: Brand of Masking Film by Professional Painters
| 3M ID | 7100265975 |
|---|---|
| Keywords | Masking Film, overspray, dust barrier, paint flaking, flake resistant film, Hand-Masker, painting preparation, painting tools, contractor's plastic, paint masking, paint protection, paint spraying, paint sprayers, M3000, masking tool, hand masking film, hand-masker film, prefolded masking film, painter's plastic, flake resistant plastic, masking paper, hand-masking plastic, premium masking film, 3M dispenser, treated film, tape applicators, taping tools, trim cover, high density masking film, Advanced Masking Film, painting tools, overspray, spray paint, masking dispenser refill, paint tape, painter's tape, M3000PAK |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Material | Plastic/Metal |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 1.496 in |
| Tape Width (Metric) | 38.0 mm |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hand-Masker™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | AS |
| Base - Customary Height Dimension | 8.37480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 10.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 16.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 1319.953 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.272 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 26.67 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 42.545 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | AS |
| Consumer - Billing Unit | AS |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1472.918516703175 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.909998243577157 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.4839990143573183 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.374803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 16.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 24136.81 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1126.723 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.272 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 26.67 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 42.545 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | AS |
| Shipper - Billing Unit | AS |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3949.8399469239885 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.260999077211109 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.935996057429273 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.81181102362205 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 19.06181102362205 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 64726.28 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6015.088 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4506.892 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 55.402 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 48.417 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | AS |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86348.59789404618 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 247.9979987317688 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 158.97533726151522 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.874015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.415 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 72.11 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.089 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 64 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


