3M Hand Masker Blade, Pb12, 12 In #06796
Special Price
$11.67
Regular Price
$13.73
| UPC | 00051131067967 |
|---|---|
| 3M ID | 7000133917 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Hand Masker Paper Blade
The 3M™ Hand Masker™ Paper Blade is designed for use with 3M™ Hand Masker™ M3000 Dispenser. For use in painting projects when protecting windows, trim, railings and other surfaces.
- Cuts masking paper
- Great for both pro painters and DIYers
- Durable stainless steel blade
- Cuts paper only, cannot cut film
- Faster, easier prep, saves time
- Contains: 1 Masking Paper Blade
- Size: 12" blade
- #1 TRUSTED: Brand of Masking Film by Professional Painters
| 3M ID | 7000133917 |
|---|---|
| Keywords | Hand-Masker paper, hand masking paper, premium masking paper, Masking Film, overspray, dust barrier, paint flaking, flake resistant film, Hand-Masker, painting preparation, painting tools, contractor's plastic, paint masking, paint protection, paint spraying, paint sprayers, M3000, masking tool, hand masking film, hand-masker film, prefolded masking film, painter's plastic, flake resistant plastic, masking paper, hand-masking plastic, premium masking film, 3M dispenser, treated film, tape applicators, taping tools, trim cover, high density masking film, Advanced Masking Film, painting tools, overspray, spray paint, masking dispenser refill, paint tape, painter's tape, M3000PAK |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Tape Applicator & Dispenser Parts & Accessories |
| Color Family | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hand-Masker™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 18.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.751968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 90.718 G |
| Base - Metric Height Dimension | 47.625 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 52.785538641943425 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.19999895500887724 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1759288852235323 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 18.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.865 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 79.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 47.625 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 199.4255957015851 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0555733113411938 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.3858267716535435 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3268.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 635.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 478.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86043.47917357252 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 537.9279197311013 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 383.1722301678046 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.41 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 173.804 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2178 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2178 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 363 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |
Write Your Own Review


