3M™ Hand-Masker™ Film Blade FB12-SC, 12 in (30.4 cm)
Special Price
$25.95
Regular Price
$30.53
| UPC | 00051141598031 |
|---|---|
| 3M ID | 7100283144 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Hand-Masker™ Straight Cut Blade, 12" is designed to cut masking film with a durable, sharp, and stainless steel blade. Includes a plastic blade guard and has an assembly that attaches to the end of the roll to help provide a straight cut. Also available in 3M M3000 Starter Kits, it comes in 12" length. For use in painting projects when masking with the 3M Hand-Masker M3000 Dispenser to protect windows, doors, tub surrounds, railings and other surfaces.
- CUTS MASKING FILM: When used with the 3M™ Hand-Masker™ M3000 Dispenser
- DELIVERS A STRAIGHT CUT: Time after time to save even more time masking
- DURABLE, SHARP, STAINLESS STEEL BLADE: Includes a plastic blade guard and has an assembly that attaches to the end of the roll to help provide a straight cut
- BLADE CUTS FILM UP TO 12": Can also be used for cutting paper
- PACK OUT: 1 Blade/Pack
- #1 TRUSTED: Brand of Masking Film by Professional Painters
| 3M ID | 7100283144 |
|---|---|
| Keywords | Masking Film, overspray, dust barrier, paint flaking, flake resistant film, Hand-Masker, painting preparation, painting tools, contractor's plastic, paint masking, paint protection, paint spraying, paint sprayers, M3000, masking tool, hand masking film, hand-masker film, prefolded masking film, painter's plastic, flake resistant plastic, masking paper, hand-masking plastic, premium masking film, 3M dispenser, treated film, tape applicators, taping tools, trim cover, high density masking film, Advanced Masking Film, painting tools, overspray, spray paint, masking dispenser refill, paint tape, painter's tape, M3000PAK |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Tape Applicator & Dispenser Parts & Accessories |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hand-Masker™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 17.15 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.95 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.3 |
| Base - Metric Gross Weight | 235.868 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.561 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.953 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.382 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 110.36022072044145 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.519999928570227 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.047798423064303305 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 17.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.95 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.3 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1808.48 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 21.681 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 43.561 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.953 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.382 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 376.87495453731066 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.6299979428666314 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.19119369225721322 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6175.874 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1192.947 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 86.724 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.545 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.525 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89887.97505154065 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 565.9993795751018 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 37.47417532618549 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.473 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 16.998 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 784 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 784 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 196 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


