3M™ Hand-Masker™ Film Blade FB12, 12 in, (30.4 cm)
Special Price
$20.03
Regular Price
$23.56
| UPC | 00051131068025 |
|---|---|
| 3M ID | 7100091214 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Whether you're cutting masking film, plastic or paper, these durable stainless steel blades keep your work looking sharp. The 3M Hand Masker FB12, 12 in. Film Blade is designed to cut masking film. Also available in 3M M3000 starter kits.
- CUTS MASKING FILM: When used with the 3M™ Hand-Masker™ M3000 Dispenser
- DURABLE, SHARP, STAINLESS STEEL BLADE: Includes a plastic blade guard and has an assembly that attaches to the end of the roll to help provide a straight cut
- BLADE CUTS FILM UP TO 12": Can also be used for cutting paper
- PACK OUT: 1 Blade/Pack
- #1 TRUSTED: Brand of Masking Film by Professional Painters
| 3M ID | 7100091214 |
|---|---|
| Keywords | Masking Film, overspray, dust barrier, paint flaking, flake resistant film, Hand-Masker, painting preparation, painting tools, contractor's plastic, paint masking, paint protection, paint spraying, paint sprayers, M3000, masking tool, hand masking film, hand-masker film, prefolded masking film, painter's plastic, flake resistant plastic, masking paper, hand-masking plastic, premium masking film, 3M dispenser, treated film, tape applicators, taping tools, trim cover, high density masking film, Advanced Masking Film, painting tools, overspray, spray paint, masking dispenser refill, paint tape, painter's tape, M3000PAK |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Tape Applicator & Dispenser Parts & Accessories |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hand-Masker™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 18.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.8 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.751968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 100.697 G |
| Base - Metric Height Dimension | 46.99 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.032 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 55.53160712620638 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.22199888415230618 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.20700083645586895 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 18.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.91 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 93.894 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 46.99 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.032 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 167.78124501130893 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.492999099610075 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2420050187352136 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2749.442 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 677.213 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 563.364 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.465 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.255 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94525.77960274031 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 710.9996140367176 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 566.3543238172194 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.889763779527556 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.549 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 256.894 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.191 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 2736 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2736 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 456 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |
Write Your Own Review


