3M™ Hand Block 952, PH-AC, 3-3/8 in x 5-3/4 in, 10 ea/Case
3M™ Hand Block is ideal for pre-prep and final prep of metal, wood or plastic surfaces when hand sanding is desirable. It is constructed of durable plastic that is easy to grip and has a hook-and-loop style attachment that firmly holds 4 x 6" non-woven surface conditioning sheets.
Special Price
$36.98
Regular Price
$43.50
| UPC | 00048011040134 |
|---|---|
| 3M ID | 7100272155 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Hand Sanding with Non-Woven Sheets
Constructed of firm, durable plastic, our 3M™ Insta Lok™ Hand Block provides the support needed to drive non-woven surface conditioning abrasives. Its rectangular 3-3/8 x 5-3/4" design with integral handle is perfect for performing surface conditioning activities by hand. It's comfortable to hold and the block does the work, reducing operator fatigue.
Insta Lok™ Stays Secure, Stays StrongThe 3M Insta Lok™ hook-and-loop attachment is engineered to provide a uniquely secure attachment. Tall, interlocked mushroom-shaped stems provide an attachment that hold firmly, yet separates easily for sheet changes or repositioning. Moreover, Insta Lok™ hook-and-loop attachments stay strong through vast numbers of sheet change cycles.
- Firm, durable plastic block provides support for non-woven abrasives
- Block is easy to hold with integral handle
- Use with 4 x 6" non-woven sheets
- Good block for hand sanding in pre-prep and final prep of metal, wood or plastic surfaces
- Unique hook-and-loop style design is five times stronger than typical hook-and-loop attachments
- Separates easily for changing abrasive
| 3M ID | 7100272155 |
|---|---|
| Part number | 952 |
| Keywords | Sanding, Abrasive, hand sanding |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Application | Grinding |
| Color Family | Blue |
| Net Weight (Imperial) | 0.37 lb |
| Net Weight (Metric) | 167.83 g |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.561811024 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.186614173 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 194.137 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.047 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.554 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 46.72978637295857 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.42799882193785577 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3789988795446449 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.561811023622047 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.1866141732283464 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 765.764 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 171.911 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.047 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.554 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BLOC |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 580.4879995586763 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.6409995829515385 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.789988795446449 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9512.494 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2105.122 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1719.11 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.018 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.304 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | BLOC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 102763.98505552916 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 759.9995564299285 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 583.6584067761105 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.684 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 264.743 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 129.54 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 154 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLOC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |
Write Your Own Review


