Half Facepiece Reusable Respirator 3M 7503/37083(AAD) Large 10 EA/Case
The 3M 7500 Half Facepiece offers outstanding comfort in soft silicone and features a quick, drop-down design for easy removal and protection.
| UPC | 50051131370833 |
|---|---|
| 3M ID | 7100134949 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3m 7503 Half Face Reusable Respirator
The 3M 7503 Professional Series Half Facepiece Reusable Respirator is made of soft silicone. It provides comfortable, long-lasting protection. Its 3M™ Cool Flow™ Valve makes it easier to breathe while reducing the heat and moisture that usually build up inside a mask, keeping you cool and dry on the job. This large-sized respirator is built for tough work environments. It provides a soft yet secure seal that maintains its shape even in high-heat situations.
Equipped with a unique dual-mode head harness, the 7503 can be worn in standard mode or dropped down around the neck when not in use. This "drop-down" feature allows workers to lower the 3m respirator without removing their hard hat or faceshield, increasing convenience during breaks or transitions between tasks. The thin nose bridge area and low-profile design of the 3M 7503 respirator improve the field of vision and provide better compatibility with safety glasses and welding shields.
The 3M 7503 is designed for versatility and is compatible with a wide variety of 3M™ bayonet-style cartridges and 3M 7503 respirator filters. When you fit it correctly and use it with approved 3M™ cartridges and filters, this respirator protects you from dust, particles, and a wide variety of gases and vapors. As part of the Automotive Aftermarket Division (AAD) line, these are sold in bulk cases of 10 to keep large industrial teams covered.
Specifications
-
Brand: 3M™
-
Size: Large
-
Material: Silicone
-
Harness Type: 4-point Dual-Mode Drop-down
-
Connection Type: Bayonet
-
Valve Type: Cool Flow™ Valve
-
Product Series: Half Facepiece 7500 Series
-
Case Quantity: 10 Each
Features
-
Advanced Silicone: Provides a softer feel on the face for enhanced user comfort.
-
Cool Flow™ Exhalation Valve: It directs exhaled breath and moisture downward to reduce fogging.
-
Dual-Mode Harness: Adjustable for either standard or drop-down wearing styles.
-
Valve Cover Design: Directs exhaled breath and moisture downward while helping protect the valve area from debris.
-
Broad Compatibility: Fits all 3M bayonet-style cartridges and 3M 7503 respirator filters.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100134949 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Half Facepiece Reusable Respirator 7500 Series, silicone respirator, drop-down mechanism, reusable respirator, airborne contaminants protection, 3M respirator cartridges, 3M filters, respiratory protection, abatement, painting respirator, welding respirator, chemical handling respirator, construction respirator, utilities respirator, mining respirator, pharmaceutical respirator, smelting respirator, 3M Particle Filters, 3M Gas\/Vapor Cartridges, 3M Combination Cartridges, powered air purifying respirator, Dual Airline supplied air systems, workplace respirator, occupational respirator, adjustable head cradle, comfort fit respirator, NIOSH-approved respirator, OSHA Permissible Exposure Limit, respiratory safety, 3M TR-600, 3M TR-800, respirator selection guide, respirator maintenance, gas\/vapor cartridges schedule, automotive industry, communications industry, design & construction, energy sector, manufacturing industry, safety equipment, transportation industry |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Half Mask Respirators |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Facepiece Material | Silicone |
| Facepiece Type | Half Facepiece Reusable |
| Features | 3M™ Cool Flow™ Valve Dual Airline Supplied Air Compatible Integrated Dropdown Suspension |
| Harness type | 4 point |
| Hazard Type | Asbestos Fibres Mold Silica |
| Maintenance Free | No |
| Product Number | 7503 |
| Product Series | 7000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Abatement Chemical Handling Construction Mining Painting Smelting Welding |
| Recommended Industry | Construction Design & Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Marine Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 7 |
| Base - Metric Gross Weight | 178.715 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.605 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 402.49998413382656 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.39399913186370394 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.30639845198454285 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6595.793 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 138.98 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.605 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1452.7832441491655 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.0000841063530235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.0644254443697982 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.574803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23806.852 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.268 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.39 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.167 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.454 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104350.6024019922 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 279.9870729747945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 150.13480054790162 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.71 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 68.1 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 490 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 490 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 49 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
| Special Price | $310.00 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


