3M™ Half Facepiece Reusable Respirator 7501/37081(AAD) Small, 10 EA/Case
| UPC | 50051131370819 |
|---|---|
| 3M ID | 7100134948 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This 3M Reusable Respirator 7500 Series uses advanced silicone material to help provide comfortable and durable respiratory protection. A unique adjustment design helps reduce pressure points on the face for even more comfort. 3M Cool Flow Valve helps make breathing easier and can reduces heat and moisture build-up for cool, dry comfort. Respirator helps provide protection against particulates and a wide variety of gases and vapors when used with approved 3M cartridges and filters (not included). When properly fitted and used with approved 3M cartridges and filters, this respirator (commonly referred to as a “mask”) helps provide respiratory protection at concentrations up to 10 times the Permissible Exposure Limit (PEL). The exhalation valve cover directs exhaled breath and moisture downward while helping protect the valve area from debris while also making for easier cleaning. Recommended applications include abatement, painting, welding, chemical handling, construction, utilities, mining, pharmaceutical, and smelting. NIOSH, a Federal government regulatory agency, has tested and approved the 7500 Series with 3M cartridges, filters or supplied air systems to help reduce breathing certain airborne contaminants. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910.134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94.4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U.S.A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100134948 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Half Facepiece Reusable Respirator 7500 Series, silicone respirator, drop-down mechanism, reusable respirator, airborne contaminants protection, 3M respirator cartridges, 3M filters, respiratory protection, abatement, painting respirator, welding respirator, chemical handling respirator, construction respirator, utilities respirator, mining respirator, pharmaceutical respirator, smelting respirator, 3M Particle Filters, 3M Gas\/Vapor Cartridges, 3M Combination Cartridges, powered air purifying respirator, Dual Airline supplied air systems, workplace respirator, occupational respirator, adjustable head cradle, comfort fit respirator, NIOSH-approved respirator, OSHA Permissible Exposure Limit, respiratory safety, 3M TR-600, 3M TR-800, respirator selection guide, respirator maintenance, gas\/vapor cartridges schedule, automotive industry, communications industry, design & construction, energy sector, manufacturing industry, safety equipment, transportation industry |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Half Mask Respirators |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | Yes |
| Exhalation Valve | Yes |
| Facepiece Material | Silicone |
| Facepiece Type | Half Facepiece Reusable |
| Features | 3M™ Cool Flow™ Valve Dual Airline Supplied Air Compatible Integrated Dropdown Suspension |
| Harness type | 4 point |
| Hazard Type | Asbestos Fibres Mold Silica |
| Maintenance Free | No |
| Product Number | 7501 |
| Product Series | 7000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Abatement Chemical Handling Construction Mining Painting Smelting Welding |
| Recommended Industry | Construction Design & Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Marine Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Spare Parts | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 7 |
| Base - Metric Gross Weight | 204.116 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.605 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 402.49998413382656 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.44999875108128473 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.42240569434622544 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6595.793 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 191.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.605 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1469.3663245594207 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.850169768067307 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.224056943462254 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.913385826771652 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24078.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.2 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.916 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.168 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.455 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.315 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104350.6024019922 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 268.96395986555063 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 206.97879022965046 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.71 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 93.884 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 490 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 490 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 49 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |


