3M 53P71 Half Facepiece Disposable Respirator Assembly, Organic Vapor/P95 Respiratory Protection, Large 12 Ea/Case
3M 53P71 Half Facepiece Disposable Respirator Assembly - Delivers Easy, Instant Protection And Comfort Against Organic Vapors And Airborne Threats.
| UPC | 50051138660708 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052081 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 53P71 Half Facepiece Disposable P95 Respirator
The 3M™ Half Facepiece Disposable P95 Respirator Assembly, Model 53P71, is designed to provide reliable and easy-to-use respiratory protection for professionals. This unit offers dual-hazard defense with a permanently attached cartridge system that is fully NIOSH-approved. It protects against certain organic vapors and P95 particulates. The respirator filters at least 95% of airborne solid and liquid aerosols, including both oil and non-oil-based particles. It also protects against organic vapor hazards up to ten times the Permissible Exposure Limit. The black color coding on the cartridge clearly shows its Organic Vapor/P95 rating for easy identification.
A key benefit of the 3m 53p71 is its disposable, maintenance-free architecture. With permanently attached cartridges, this design removes the need for tedious cleaning, inventory of parts, and schedules for replacing cartridges. This makes the p95 respirator a great choice for situations involving occasional use, planned plant shutdowns and turnarounds, or very dirty environments where respirators quickly become hard to clean.
The facepiece is molded from a soft, lightweight Thermoplastic Elastomer (TPE), providing a comfortable fit and a low-profile design that enhances the wearer's field of vision. The well-balanced unit is secured by a durable 4-point head harness. Applications for the 3m respirator 53p71 are extensive, commonly including spray painting, clear coating, staining, paint preparation, composite finishing, agriculture, construction, and transportation. Furthermore, the respirator's design is compatible with a wide array of other essential personal protective equipment, such as safety glasses and hard hats. This product is packaged 12 units per case and is strictly designated for industrial and occupational use.
- NIOSH approved for respiratory protection against certain organic vapors and particulates up to ten times the permissible exposure limit (PEL)
- COMFORTABLE: Facepiece is made from soft, lightweight material and the well-balanced design enhances comfort
- DISPOSABLE AND MAINTENANCE FREE: Respirator is pre-assembled with permanently attached cartridges and is disposable - reducing the need for long-term maintenance
- VARIETY OF WORKPLACE APPLICATIONS including spray painting, pesticides, agriculture, construction, and transportation
- USES: Intermittent respirator use, plant shutdowns and turnarounds, dirty applications where respirators wear out or become difficult to clean in a short time
- COMPATIBLE WITH OTHER PPE: Compatible with other personal protection equipment such as safety glasses, ear plugs, hard hats, etc.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000052081 |
|---|---|
| Part number | 7193 |
| Keywords | 70070797199,Reusable Respirators,Organic Vapors,P95,Half Facepiece 5000 Series,Half Facepiece Disposable Respirator Assembly 53P71,Organic Vapor,P95,Large 1,Energy,Manufacturing,Mining,Oil & Gas,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Power Distribution,Personal Safety,Woodworking,Clear Coating,Painting,Staining,Thermoplastic Elastomer (TPE),3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Half Mask Respirators |
| Cartridge or Filter Included | Yes |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | No |
| Exhalation Valve | No |
| Facepiece Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Facepiece Type | Half Facepiece Disposable |
| Features | Permanently Attached Cartridges |
| Gas & Vapor Protection Type | Organic Vapor |
| Harness type | 4 point |
| Hazard Type | Paint Particulate |
| Maintenance Free | Yes |
| Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Natural Rubber Latex Components | No |
| NIOSH Approval Number | TC-84A-1351 |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Black |
| NIOSH Filter Approval Rating | OV/P95 |
| Product Number | 7193 |
| Product Series | 5000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Half Facepiece Respirators |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Clear Coating Composite Finishing Final Finish Paint Preparation Painting Staining Welding |
| Recommended Industry | Construction General Manufacturing Marine Transportation |
| Respirator Size | Large |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 303.907 G |
| Base - Metric Height Dimension | 45.72 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.795 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.77 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.670000247138196 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5379279197311013 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 18.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.751968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.016 YD3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 244.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 45.72 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.77 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3753.646778947101 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.70695340400016 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.455135036773216 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.503937007874015 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 61511.25 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.403 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.928 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105265.9585634132 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 262.35009200000434 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 154.92324088255717 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 50.78740157480315 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.725 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 70.272 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.29 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
| Special Price | $305.00 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


