3M™ Half Facepiece Disposable Respirator Assembly 5303, Organic Vapor/Acid Gas, Large 12 EA/Case
Designed for comfort and convenience, our 3M™ Half Facepiece Disposable Respirator for Organic Vapors helps protect your workforce from certain airborne contaminants with no assembly required.
Special Price
$298.72
Regular Price
$351.43
| UPC | 50051138215793 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051848 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When convenience counts Equip your team with 3M™ Disposable Respirators for Organic Vapors. These 3M respirators come with permanently affixed cartridges so there's no assembly required. Lightweight design Keep your crew focused on the job in these well-balanced, disposable respirators made with lightweight, soft materials and a comfortable half-face profile. This respirator is NIOSH-approved for respiratory protection against certain organic vapors, and may be used up to ten times the OSHA permissible exposure limit (PEL).
- NIOSH APPROVED: For respiratory protection against certain organic vapors, acid gases, chlorine, hydrogen chloride, sulfur dioxide, hydrogen sulfide, or hydrogen fluoride at up to ten times the permissible exposure limit (PEL)
- COMFORTABLE: Lightweight well-balanced design enhances comfort.
- CONVENIENCE: Disposable respirator offers greater convenience by reducing the need for long-term maintenance.
- MULTI-PURPOSE: Respirator assembly works in a variety of workplace applications.
- INTERMITTENT USE: Half facepiece design is ideal for intermittent use.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000051848 |
|---|---|
| Part number | 21579 |
| Keywords | 70070314540,Reusable Respirators,Chlorine Dioxide,Chlorine,Hydrogen chloride,Hydrogen Fluoride,Hydrogen Sulfide,Sulfur dioxide,Organic Vapors,Hydrogen sulfide,Hydrogen Fluoride,Chlorine,Chlorine dioxide,Hydrogen chloride,Half Facepiece 5000 Series,Half Facepiece Disposable Respirator Assembly 5303,Organic Vapor,Acid Gas,Cleaning,Painting,Thermoplastic Elastomer TPE,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Half Mask Respirators |
| Cartridge or Filter Included | Yes |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | No |
| Exhalation Valve | No |
| Facepiece Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Facepiece Type | Half Facepiece Disposable |
| Features | Permanently Attached Cartridges |
| Gas & Vapor Protection Type | Organic Vapor/Acid Gas |
| Harness type | 4 point |
| Hazard Type | Gas & Vapours |
| Maintenance Free | Yes |
| Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Natural Rubber Latex Components | No |
| NIOSH Approval Number | TC-23C-865 |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Yellow |
| NIOSH Filter Approval Rating | OV/AG |
| Product Number | 21579 |
| Product Series | 5000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Half Facepiece Respirators |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Change-over Clean-up Cleaning Painting Turn-around |
| Recommended Industry | General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Respirator Size | Large |
| Six-point Head Harness | No |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 294.381 G |
| Base - Metric Height Dimension | 45.72 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.478 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.77 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6489990120424645 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5970118059966485 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 18.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.751968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.419 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 270.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 45.72 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.478 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.77 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3753.646778947101 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.849355204100986 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.165023521008521 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.503937007874015 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 61511.25 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.014 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.25 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105265.9585634132 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 246.9177336470629 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 171.93851827798602 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 50.78740157480315 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.725 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 77.99 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.29 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


